| DaniTDCI a întrebat:

Sal TPU as putea pune cumva o baterie de 6v la un scuter(aprilia) temporar doar, funda!

7 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

O sa strici bunatate de baterie!

| DaniTDCI explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da m-am gandit la asta

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Curentul rezidual din bateria veche este suficient cat sa ai pornirea la pedala

| DaniTDCI explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu pot porni scuterul si fara baterie, bateria ce o am pe scuter de 12v nu mai tine absolut deloc curent in ea si imi trebuie niste curent sa imi indice temperatura apei de racire, benzina, semnalizari.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Dupa pornire alternatorul preia consumatorii; nu mai conteaza calitatile bateriei

| DaniTDCI explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Tot sistemul e mort fara baterie, am luat o baterie buna de la un prieten si imi indica tot, functioneaza perfect, fara baterie nu prea

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Cu bateria veche totul este ok dupa pornire; daca nu : schimba releul de incarcare