| ȚuȚu7373 a întrebat:

Sall, acum vreo 9 zile (cred) cand era viscol si ningea mult, am venit cu tata acasa(Sos.Pantelimon) si am cautat loc de parcare 45 de minute siam parcat inainte de trecere cu 30m langa o masina parcata, adica am parcat pe carosabil, si a doua zi dimineata am gasit o instiintare(sau cum se numeste) de la politia locala cu o amenda. Masina nu este pe numele tatalui meu asa ca plicul cu amenda s-a dus la proprietar, acum 5 cinci zile si noi am aflat abia aseara cand ne-a sunat proprietaru'. Si pentru ca nu a fost platita cica i s-ar scade tatului meu 2 puncte. Cum poate el s-a conteste aceasta amenda? Si vreau s-a mai spun ca mai erau masini parcate la fel, tot pe carosabil. Funda si stiu ca am scris un intreg roman happy.

Răspuns Câştigător
| TimSem a răspuns:

Din păcate nu prea ai ce face, decât dacă vrei să îi dai în judecată (deși nu știu cum ai putea câștiga din moment ce parcarea a fost neregulamentară, iar faptul că și alții au parcat la fel și n-au fost amendați nu ține, din păcate). Odată ce s-a demarat procedura în sistemul lor nu există cum să se anuleze o amendă, decât, cum am spus, prin sentință judecătorească.
Dacă zic să vă resemnați sună aiurea, dar cam asta e... Iar proprietarul trebuia să vă anunțe imediat ce a primit amenda.

| ȚuȚu7373 explică (pentru TimSem):

Banii nu sunt o problema, dar punctele da, pentru ca tata are 30 si ceva de ani de condus pe toate categoriile si nu a avut amenda decat cand a uitat sa porneasca pozitiile

| TimSem a răspuns (pentru ȚuȚu7373):

Tatăl tău nu va avea probleme. Abia la 15 puncte penalizare se suspendă permisul de conducere pentru o perioadă de 30 de zile.
Așadar, puteți sta liniștiți.

| suntserios a răspuns (pentru ȚuȚu7373):

Asa cum nu a luat in 30 ani decat 2 amenzi asa poate sa mai ia doar 2 amenzi si in urmatorii 30 ani... nu il deranjeaza cu nimic 2 puncte. Daca viitoare va fi mai atent cand parcheaza

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai parcat in loc interzis, esti bun de plata! N-ai ce contesta.
Amenzile, daca se platesc repede, beneficiaza si de reducere. Iar in cazul ca ai platit rapid jumatatea amenzii, poti depune si cerere pentru anularea sanctionarii cu punctajul...

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa contesti daca parcarea a fost aiurea?
platiti amenda si aia e.

| ȚuȚu7373 explică:

Am rezolvat acum o saptamana, fără puncte sau amendă, am sunat pe un prieten de la poliție şi a sters-o.