| Tw1sTer a întrebat:

Sall daca masina este trecuta pe numele tatalui meu care a decedat asigurarea mai este valabila?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este valabila, pana la expirarea valabilitatii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La cat de 'bine' e facuta legislatia in Romania, poti circula relaxat cu o masina, pe numele unei persoane decedate.
In trafic nu vei avea absolut nici o problema, poti circula, poti face ITP, poti chiar sa reinnoiesti asigurarea.
Probleme ai putea intampina daca faci o dauna cuiva, si ar trebui sa vina titularul la asigurare. Insa nici acolo nu prea e problema, se sare peste semnatura proprietarului, conteaza declaratia celui care a fost la volan.
Mai pe scurt, poti tine masina asa, mult si bine. Sunt destule masini cu proprietarul decedat, care au fost instrainate si nu au mai fost transcrise. Se prelungesc actele fara griji.
Astia nu-s in stare sa uneasca bazele de date, nici macar intre fisc si evidenta populatiei/inmatriculari. Atat timp cat ti-au emis actele, sunt valabile pana le pierzi, sau pana mergi tu sa-i anunti ca s-a schimbat ceva.