| grassu a întrebat:

Pe timpul gerului am tras frana de mana la masina si s-a blocat. Am lasat-o cateva zile pe liber, dar tot blocata e si am mers asa cu ea si tot nu a revenit la normal. Ce se poate intampla daca am mers cu frana de mana la primul cui si cum pot sa o deblochez?

Răspuns Câştigător
| Dragosalx a răspuns:

Ba sunteti groaznicirolling on the floor unu cu apa oparita unu cu ciocanu, altu ca se caleaza motorulrolling on the floor) ma de unde va inspirati voi aaa?laughingSoferilorrolling on the floor)
Treaba sta in felul urmaritor, cand afara este ger niciodata nu tragi frana de mana, mereu treapta 1(cu exceptia camioanelor, care nu se lasa niciodata in viteza), deoarece sufa trece printr-un furtunas(gen celor de la franele de la biciclete), si daca intra apa ingheata blocand cablul, respectiv sabotii pe disc/tambur.Solutia este sa lasi frana jos si sa faci 2-3 plecari cu spatele, apoi iar mai foiesti frana de mana si esti gata de drum!

5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Niciodată să nu arunci apă fierbinte pe ceva înghețat! Șocul termic va sparge tot ce-i stă în cale!
Iei frumos un ciocan și spargi gheața pe sub mașină, în nici un caz nu aplici flacără deschisă sau să arunci cu apă fierbinte. Îți recomand să lași mașina câteva ore într-o parcare subterană gen Cora, Carrefour, Real ce-o fi...un spațiu închis, ideea este că dacă stă câteva ore la o temperatură mai mare, se dezgheață singurică și fără riscuri. Apoi pe timpul iernii nu mai trage frâna de mână, lași mașina în treapta 1 și nu ai probleme.

| axll a răspuns:

Au inghetat sabotii de frana. nu prea ai ce face, poate sa incerci cu un arzator d-ala pe butelie sau cu apa fierbinte sa o arunci pe roti. lasa frana de mana si incearca sa mergi putin cu masina. dupa 20-30-50 metri va trebui sa isi dea drumu'. daca rotile nu sunt blocate si se invart mergi cu ea asa cativa km. frecarea va incinge roata si se va topi gheata, deci automat va trebui sa se dezghete. si dupa, cand o parchezi nu mai trage frana de mana. las-o doar in viteza.

| gki1980 a răspuns:

De obicei se întâmplă de astea la ger.se pot duce de tot plăcuțele de frână sau calezi motorul.soluție: 2 sticle de apă caldă pe roțile din spate. sau trebuie ridicată mașina sau dată roata jos să vezi dacă e blocat ceva la roată. dacă nu iși dă drumul o sui pe cric și arunci cu apă pe cablul de sub mașină.

| Micu12 a răspuns:

Dupa parerea mea nu cred ca ar fi indicat sa arunci cu apa, sunt -15+ grade afara apa o sa iti inghete in cateva sec maxim intr-un minut. Daca ai un prieten care are vreun service ceva sau un loc mai caldut mergi cu ea asa franata pana la el si las-o 1-2 ore si cred ca o sa isi revina

| Micu12 a răspuns:

Sau inca o varianta: iei frumos ciocanul si dai in janta si o sa iti sara pana la urma