| Burducea_Alex_1996 a întrebat:

daca imi cumpa banda de leduri ca sa pun sub scaune si sub bord la masina de care banda imi trebuie 3582, 5050? dau funda si cam cati metri sa iau? 1 m e bine?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Diferenta dintre 3582 si 5050, e in forma SMD-urilor din banda.
3582 sunt lunguiete, iar 5050 patrate.
Cele patrate cred ca lumineaza pe o portiune mai imprastiata, pe cand celelalte s-ar putea sa concentreze lumina intr-o dunga paralela cu pozitionarea benzii.
Eu pe sub bord si scaune, montez module SMD cu 3-4 led-uri 5050.
http://www.99poze.ro/lumina_ambientala/
In pozele facute noaptea erau module cu cate 3 SMD-uri 5050, in cealalta poza, cu Golful, sunt cate 4 SMD-uri 5050. Camera e proasta, se vad mai bine in realitate.

| Burducea_Alex_1996 explică:

Mulțumesc în plafonieră dacă la Logan nu se mai închide becul de tot rămâne puțin aprins din ce cauza?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

In primul rand, vezi sa fie intrerupatorul pe pozitia de mijloc, ca sa functioneze pe contactele de la usi. Verifica contactele de la usi, sa nu fie vreunul in scurt.
Daca ai pus bec cu LED, asa raman ele, usor aprinse. Nu are absolut nimic, ala e curent foarte slab, ce ramane pe 'instalatie'.
Nu stiu daca are Loganul asa ceva, dar la majoritatea masinilor dupa 2000, la cateva minute dupa ce scoti cheia din contact, computerul taie alimentarea tuturor accesoriilor, deci se stinge si acel bec, chiar daca teoretic nu era aprins.