| bymhyt a întrebat:

Salu eu la masina ascult muzica preferata cu modulator fm la priza de la bricheta am schimbat multe mudulatoare dar toateau un bazait probabil de la interferentele radio sau ceva eu am tot incercat alta frecventa dar tot face uneori, ce as putea face ste vreo smecherie ceva de facut pentru a nu mai bazai?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de natura bazaitului.
Cel mai des, bazaitul la masini cu benzina provine de la parazitii produsi de la scanteile de aprindere, prin antena. Daca modulatorul se pune in imediata apropiere al antenei radio, parazitii nu vor deranja atat. Aceasta versiune de deranjament se depisteaza prin scoaterea mufei de antena din aparatul radio.

Daca bazaitul nu intra prin antena in aparat, atunci fie pe circuitul electric de alimentare contine paraziti (se intercaleaza un filtru de deparazitare pe circuiul de alimentare), fie este o problema de ecranare (greu de depistat chiar si pentru un electronist cu experienta).