| xPanther21 a întrebat:

1. Care sunt toate actele necesare pe care trebuie sa le verifici respectiv sa le semnezi cand cumperi o masina second hand?

2. Cand cumperi o masina de exemplu de 3.000 euro, plata se face in transfer bancar sau cum?

3. Ce trebuie sa verifici in acte cand cumperi masina?

4. Ce trebuie sa verifici pe partea tehnica? (in afara de urme de uzura)

5. La momentul actual, poti inmatricula legal o masina cu volan pe dreapta in Romania (nu cu numere rosii)?

6. Daca nu, pentru a o inmatricula in Bulgaria si nu am nicio cunostinta acolo si nu stau nici eu acolo, se mai poate inmatricula?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Cartea de identitate si certificatul de inmatriculare, apoi cartea de identitate a proprietarului, sa fii sigur ca e proprietarul ei. Dar astea se pot verifica la final, cand faceti contractul.
2. Se poate face atat prin transfer, cat si cu numerar.
3. Seriile sa corespunda, stampilele si hartia sa nu fie falsuri, si pe internet verifici cel putin RCA-ul, dupa numarul de inmatriculare.
4. Doar un mecanic stie ce sa verifice, si uneori nici aia. Nu are sens sa faci un ghid cu ce trebuie vazut, te orientezi la fata locului.
5. Poti transcrie o masina cu volanul pe dos, dar nu poti inmatricula de la 0 o astfel de masina.
6. Apelezi la o firma care face inmatriculari in Bulgaria.
7. Cu exceptia masinilor pentru off-road, e o mare dovada de cocalareala, sa-ti iei autoturism cu volanul la perete, in Romania.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. semnezi doar contractul de v-c, in rest ai nevoie de actele masinii, certificat, civ si RCA + sa stampilati contractul la finante sau sa iti dea vanzatorul fiscalul

2.Asta tine doar de cum te intelegi cu vanzatorul... eu prin transfer bancar as face, sa nu stau sa numar 3000 euro pe mai stiu eu unde.

3.Proprietarul in acte sa fie cel cu care semnezi contractul si sa nu aiba restante la finante ca altfel nu poate scoate masina de pe numele lui.

4. ideal o duci la un service autorizat sa o pui pe tester

5. poti, cu modificarile de rigoare cerute de rar

6. de ce sa faci asta? nu mai exista taxa de inmatrciulare in Ro