| RosuAlin a întrebat:

Salut, 4motion nu înseamnă că mașina e 4x4 permanent?
Sau trebuie activat ceva?
Vorbesc de un vw Tiguan din 2010

1 răspuns:
| Panamax a răspuns:

Inseamna ca trage doar fata.
Dar daca computerul inregistreaza o pierdre de aderenta actioneaza progresiv spatele. Daca o roata patineaza 15 grade, in 15 milisecunde se activeaza haldexul.
Este totul automat.
Ar trebui sa ii schimbi uleiul si filtrul la Haldex pe la 150.000.
Uleiul este 160 de lei iar filtrul 200.
Trebuie sa mergi la o firma serioasa.Cei de la reprezentanta nu se ocupa cu asa ceva.Nici macar nu au filtre pe stoc.
Am cumparat de la Volvo, deoarece haldexul este acelasi si nu este fabricat de VW.