| RazvanC28 a întrebat:

A mai folosit cineva un swoofer alpine? E bun de ceva? Gâjâie cand îi dau un volum mai mare? https://m.emag.ro/......DX5Q0YBBM/

3 răspunsuri:
| InOrOut a răspuns:

Eu mi-am construit subwooferul din HDF de 2.2cm dintr-o mobila veche, dupa o schita de pe net astfel incat volumul interior sa fie 2 cubic feet, pentru un difuzor de 30cm si cutia e ajustata la 35hz. Mi-a luat 2 zile si cantareste undeva la 20kg. Am prins-o cu suruburi si in interior e data cu silicon. Mocheta neagra cea mai ieftina, conector luat cu 3 lei, protectii metalice la colturi. Spray vopsea neagra la marginile expuse. Dimensiuni 45x30x80 cm si aerisirea tip fanta 40x2.3cm. Am testat-o la 300w rms si nu face flex si nu are port noise.
Mare lucru sa faci un subwoofer. M-a costat 30 lei ca hdf-ul l-am avut. Difuzorul e blaupunkt l-am luat second cu 50 lei. 80 lei in total. Ii drept ca nu am statie, l-am legat la boxele masinii prin incrucisarea a 2 canale si am de 4 ori puterea care venea pe un singur canal si e si sunet mono, in total 100w rms (25w x4). Faptul ca e cutia ajustata la 35hz cand apare un sunet la acea frecventa mai amplifica in jur de 50w. Mie imi ajunge ca tremura tabla la masina si asa la 100w. Daca ma intrebi cum fac sa nu ia foc casetofonul masinii de la incrucisarea a 2 canale, tin aerul conditionat pornit si raceste finalurile lui happy nu iti recomand asta ca poti da foc masinii asa. Mie nu imi place cu statie ca are consum mare, in jumate de an a trebuit sa schimb alternatorul ca i-a terminat periile.
Mare lucru sa faci un subwoofer.

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Faza cu filtrul subsonic care nu il am ca nu gasesc (voiam unul pasiv desi asa pierdeam din putere) dar am facut filtru activ direct din telefon cu o aplicatie egalizator unde am un bass boost si imi fac egalizatorul cum vreau. Bine eu aveam deja 2 woofere sub scaune, 2 medii in usi si 2 tweetere. Da e ok mie imi place.
Daca te gandesti sa iti constuiesti si vrei schita imi zici si iti dau link.
Nu iti recomand sa dai atatia bani pe o prostie. Daca vrei ia un difuzor si o statie, cutia merita sa iti faci tu. Daca ai bani ia difuzor nou daca nu baga unu second ca si asa pentru bang bang nu trebuie difuzor de firma numa sa nu iasa fum din el.

| Whitesnake99 a răspuns:

Frate...tub de bas? pe bune? TUB - T-U-B!?!?!? E cel mai infect tip de subwoofer pe care ti-l poti cumpara. Cel mai cretin tip de incinta care se vinde in comert. Dupa ce ca oricum toate incintele din comert sunt praf asta le intrece pe toate. In primul rand, ai inalte si medii schimbate in fata? Ai insonorizare usi si portbagaj? Daca nu, nu ai ce cauta cu subwoofer, o sa ai o masina de produs zgomot, nu muzica. O sa ai gama de joase si foarte joase la 90 dB si mediile si inaltele la 50. Cand o sa intre bass-ul nu mai auzi nimic voce nimic inalt. Ca sa nu mai zic ca daca nu ai instalatia electrica pusa la punct in fata la motor o sa fie jale cu caderea de tensiune. Dar ma rog, ca sa iti raspund la intrebare in ideea in care vrei un subwoofer doar ca sa te plimbi cu masina baraind si sa atragi atentia, da e bun asta. Pentru calitate a sunetului e praf tot kit-ul cu tot cu amplificator si cabluri si dealer (Emag serios? niste tepari) Cu bine!