| chity a întrebat:

Abia ce am luat permisul de conducere si nu sunt hotarat ce sa aleg din urmatoarele:
- golf 4 2001-2002 1.9 tdi/ 1/6 benzina
- vw bora 2000-2003 1.9tdi
- opel astra 2000-2002 1.7 motorina
Si inca ceva, ce parere aveti de motoarele 1.6 benzina!? pentru ca am vazut foarte multe masini cu acest motor

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Dupa mine eu as alege Bora (Berlina, bineinteles) as incerca sa prind una cu motorul ARL, sau cel putin un AJM. Acum desigur se spune ca ALH-urile sunt fiabile, dar daca masina e intretinuta si toate schimburile facute la timp, nu conteaza ca e ALH, AJM, si ce coduri mai sunt. Cam toate motoarele sunt fiabile la Bora/Golf, cel putin cele diesel. Acum desigur, nu sunt masini noi, deci te poti astepta sa mai schimbi axul cu came cand se apropie de 300. 000km, eventual si tachetii si ce mai e nevoie, dar cel putin dupa nu mai ai o grija. E masina uzata, cu o varsta, poti sa ai noroc sa prinzi o masina cu totul schimbat la ea, si sa nu mai investesti un ban in ea, sau poti sa prinzi o masina care e totul bine la proba si cand ajungi acasa auzi ca tacane tachetii, iti pica turbina pe drum, desigur asta se aplica la orice masina indiferent ca e VW, Opel sau Dacia, e un risc pe care trebuie sa ti-l asumi.
Personal nu as lua ALH, dupa o anume viteza urca destul de greu, deci, nu e pe gustul meu sa ma rog intr-o depasire.
Cele pe benzina, consuma mult, mai papa si ulei unele, deci eu nu recomand.
Un coleg zicea mai sus "vw bora e mai aspectuos, dar golf ul este mai rezistent." fix... (O vorba veche de a lui Vescan) e exact aceeasi platforma, tot e la fel, diferenta e doar putin la aspect (Faruri implicit capota bara aripa, apoi la interior tetiere care la Bora au "gauri" in mijloc, si gurile de ventilatie care sunt ceva mai frumoase la Bora, dar mai sensibile fata de cele de la Golf, aspect irelevant parerea mea, si eventual stopurile) si in special diferenta e faptul ca Bora e si versiunea berlina, iar Golf are si hatchback.
Cat despre Opel Astra, nu am avut de aface, ce e drept poti prinde o masina buna, cel mai adesea VW-urile au in medie mai multi km decat un Opel, doar ca Opelurile se devalorizeaza putin mai rapid, in rest nu intru in detalii, referitoare la Opel.

3 răspunsuri:
| StefanCosmin a răspuns:

Salut! Eu ti as recomanda la vw 1.9 tdi, deoarece este cel mai fiabil motor. Din cate am inteles, motoarele de 1.6 sunt bune numai la renault si dacia. Opel ul astra se poate tuna frumos, vw bora e mai aspectuos, dar golf ul este mai rezistent. Depinde si de preferintele tale din punct de vedere optic, caci tehnic toate masinile sunt ok. Mult succes si felicitari!

| Johny_George_1997 a răspuns:

Eu am golf 4 1.9 tdi. am permisul din 3 ianuarie 2016 si sa fiu sincer golful mi se pare una din cele mai bune masini pentru noi incepatori se conduc usor merg si destul de viteza daca asta iti place si sunt si destul de spatioase(incap lejer 3 prieteni in spate ) plus ca la piese nu sunt asa de scumpe daca se strica ceva si consumul este foarte mic. a meu e din 2001 1.9 si inca merge struna. recomand din suflet masina asta.