| demi98 a întrebat:

Acum ceva timp am avut un Mitsubishi pajero 2004 3.2 automat si atunci nu stiam de probleme la cutia de viteze sau asa, dar intr-un final m-a lăsat si simptomele pe care le-a avut mașina pana cand cutia s-a blocat/rupt (inca nu stiu) a fost ca atunci cand plecam de pe loc, lăsam frâna si nu pleca mașina singura (asa cum făcea normal) si pleca dintr-o data, se auzea un zgomot puternic la rotile din spate si împingea dintr-o data toată mașina si apoi era cat de cat normal. Uneori se mai înfrâna putin (asta in ultima zi in care a funcționat cutia). Si in rest nu stiu ce sa enumăr. A. Si in ziua in care m-a lăsat cutia, mașina era ok mergea si la un moment dat s-a auzit un vajait pe sub si apoi nu mai trăgea deloc. Am rămas blocat pe drum, nici in neutral nu mai pleca de pe loc. Ideea e ca pe aceasta o sa o rezolv, trebuie cutia schimbată. Însă acum am un golf5 2006, 2.0, cutie automata. Si mi s-a intamplat si la aceasta odată sau de doua ori in doua săptămâni, sa plece de pe loc ca si cealaltă. Nu pleca frumos dupa ce lăsam frâna. Ci stătea pana acceleram si făcea un poc si pleca dintr-o data. La aceasta am avut un incident, mergeam către o parcare si schimba urat vitezele. Urat la modul ca "bufnea" mașina atunci cand le schimba. In fine. Am ajuns in parcare si era putin in panta. Cum fac normal, dupa ce am parcat am pus piciorul pe frâna, am pus-o in parcare si am oprit motorul. Apoi am ridicat piciorul de pe frâna si mașina a inceput sa se ducă in spate. Din instinct am pus piciorul pe frâna si nu a frânat deloc. Am apăsat pedala pana la fund dar nu a oprit si s-a oprit doar cand am tras frâna de mana.
Ce credeți ca se întâmpla? Si la acest golf o sa se ducă cutia?
Aveți idee ce pot sa fac sa previn asta? Orice sfat/poveste m-ar ajuta. Daca ati patit sau vazut ceva de genul, va rog ajutor.

1 răspuns:
| Digikey a răspuns:

Are cumva si un tacanit la volan?