| TheCrewStyle a întrebat:

Salut, acum ceva timp am pierdut permisul auto (mi-a fost suspendat) iar ultima zi de suspendare este vineri acum 21.12. 2012. In mod normal, luni ar fi trebuit sa ridic permisul, dar nu se mai lucreaza de saptamana viitoare pana in ianuarie.

Voi ce ati face in locul meu ca sa va recuperati permisul imediat dupa expirarea suspendarii? Ce as putea face eu ca sa nu mai stau inca vreo 10 zile pe bara degeaba?

Răspuns Câştigător
| ionutz03 a răspuns:

Salut,

Intr-adevar de vineri nu cred ca o sa mai fie cineva pe la ghisee, deci nu cred ca ai vreo sansa.

Ce ai putea face, e sa incerci sa vorbesti cu un "nenea politai" si sa il intrebi daca poti sa conduci asa (fara permis) si in caz de legitimare sa spui exact problema ca nu ai de unde sa iei nici macar o dovada (adica daca se poate verifica prin statie lucrul acesta)
Multa bafta.

| TheCrewStyle explică (pentru ionutz03):

O sa incerc si asta. O sa discut zilele astea cu un politist de la rutiera sa vad ce spune. Mersi.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este asa mare pauza. Bugetarii au liber, in plus de 25 si 26, doar 24 si 31 decembrie.
Oricum, poti incerca vineri sa-l obtii sau sa-ti dea o dovada de circulatie.

| TheCrewStyle explică (pentru Ioandelasal):

Au liber pe 24, 25, 26 si ca in fiecare an, seful le da liber toata saptamana. deci pana in ianuarie

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheCrewStyle):

N-am mai auzit asta pana acum. Foarte filotim seful de la serviciul vostru, desi nu el aproba programul.

| TheCrewStyle explică (pentru Ioandelasal):

Nu stiu cine il aproba, asa mi-a spus o stimata doamna din sediu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheCrewStyle):

Daca asa ti-a spus, inseamna ca asa o fi.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna nu putem face nimic, asa ca mai stai si tu 10 zile, ca si asa o sa treaca repede!

| TheCrewStyle explică (pentru pisicutzamik):

Astea 10 zile sunt cam critice. Vin sarbatorile si o sa trebuiasca sa alerg mult.

| pisicutzamik a răspuns (pentru TheCrewStyle):

Stiu,dar nu ai ce face decat sa ai rabdare sad

| GăbițuGabriel a răspuns:

10 zile... o sa treaca repede, poate o sa te gandesti si de ce ti-la suspendat.winking si nu o sa mai repeti aceeasi greseala.

| TheCrewStyle explică (pentru GăbițuGabriel):

Copilu', te rog sa raspunzi strict la subiect pentru ca nu cunosti cauzele! nu stii ce s-a intamplat de fapt.

| GăbițuGabriel a răspuns (pentru TheCrewStyle):

Ai dreptate nu stiu ce sa petrecut si cine a fost de vina dar stiu mai multe reguli de circulatie decat ai sti tu chiar daca ai luat permisul in naintea mea. si in plus voi fi sofer pe camion unde este mai mult stres si mai multa grija asa ca...winking Si da au liber de sarbatori 24, 25, 26 si 31, 1 si 2 ianuarie...

| TheCrewStyle explică (pentru GăbițuGabriel):

Ma amuzi

| ionutz03 a răspuns (pentru GăbițuGabriel):

Prietene daca ai inca o categorie in plus asta nu inseamna ca stii mai multe reguli de circulatie, sau ca ai mai multa experienta. De unde stii ca el nu a condus un autobuz, unde clar responzabilitatea este mai mare decat pe camion.
In primul rand cum a spus si el nu stii cum s-a petrecut accidentul, si in al doilea rand pot sa bag mana in foc ca toti de aici si nu numai, au incalcat o regula de circulatie cu toate ca o stiu foarte bine (un interzis, o linie continua, o parcare gresita etc.)
Asa ca nu va mai cacati pe voi cu astfel de comentarii in necunostinta de cauza, sau sa va credeti "mari soferi" si ca domle cunosc legea.

| ServicePC a răspuns:

Stai pe bara 10 zile. Daca erai un sofer disciplinat nu aveai permisul suspendat. Regulile de circulatie sunt facute sa fie respectate de toti participantii la trafic

| TheCrewStyle explică (pentru ServicePC):

Meriti o fundita, dar nu cunosti istoria accidentului, caz in care te rog sa te abtii de la asemenea comentarii.