| Cristian01091996 a întrebat:

Salut!
Acum ceva vreme am luat o masina de la cineva, iar masina respectiva are folie pe geamurile si luneta din spate. Nu am autorizatie pentru ele si nici nu i-am cerut-o fostului proprietar (sunt sofer incepator, nu stiam de chestii de genul). El mi-a zis ca e autorizata RAR, dar nu ma bazez pe vorbele altora.

Intrebarea mea e, cat ma costa sa o dau jos?
Intreb cu speranta ca cineva facut asta si stie, am cautat pe internet dar suprinzator nu gasesti nimic cu privire la preturile demontarii.

Nu vreau sa am probleme cand ma opreste vreun "om al legii", nici bani pe amenzi nu am chef sa dau...
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Costa 400-600 de lei sa pui alta, iar demontarea nu are pret fix, pentru ca nu e la toate aceeasi munca. La unele se ia usor si fara urme, la altele raman cateva urme iar in unele cazuri se dezlipeste doar un strat, culoarea ramanand pe geamurile tale. In acel caz, poate fi vorba de o zi intreaga de munca, cu solutii, lame speciale, etc. Exista risc destul de mare sa nu mai functioneze cateva linii de dezaburire de la luneta, sau chiar toate, dupa demontarea foliei.
Eu te sfatuiesc sa o lasi acolo, ca nu prea intreaba politistii de folia de pe spate.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E clar ca nu are autorizatie pentru ele, că ti-ar fi dat-o. Mergi la un service, in caz ca nu poti tu sa faci asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai demontarea de cele mai multe ori presupune sa tragi de ea si se dezlipeste... asta daca nu ai ghinion si sa fie folie proasta.

PS: Ce amuzante sunt scuzele astea... sunt incepator si nu stiam. Pai nu incepatorii ar trebui sa cunoasca cel mai bine legea ca abia au invatat-o