| anonim_4396 a întrebat:

Acum o saptamana am cumparat o masina fara fiscal de la un samsar intermediar, cu contract de vanzare-cumparare. Masina are numere rosii pe numele proprietarului din acte, care este din Timisoara, iar eu am cumparat-o din Bucuresti de la acel samsar.

Vreau sa stiu si eu ce pot face cu masina. Oare merge sa o dau la dezmembrari sau sa o trec pe Bulgaria? Chiar daca numele meu apare doar in contractul v-c cu samsarul? Multumesc!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ce inseamna proprietar din acre? Masina are CIV, a mai fost inmatriculata in Romania? Daca ai cumparat-o de o saptamana de ce ai da-o la dezmembrari?!? Si de ce sa o treci pe Bulgaria?

| gabriel264 a răspuns (pentru regis):

Salutare! Nu, masina nu are CIV / nu a mai fost înmatriculată in Romania.

| regis a răspuns (pentru gabriel264):

In acest caz nu are cine sa iti dea fiscal. Apeleaza la o firma de intermedieri sa o inmatriculezi direct pe tine.
Primul pas este sa o duci la RAR pentru emitere CIV.

| OldSoul a răspuns:

Cauta proprietarul din acte, mergi la el si faci contract direct dintre proprietarul din acte si tine, excluzand samsarul in acest fel.
Iti da proprietarul fiscal, si aia e.

| aicaramba a răspuns:

Fara fiscal nu o poti inmatricula pe numele tau. Cauta proprietarul de la Timisoara sa-ti dea fiscal

| vlad33vlad a răspuns:

Vezi poate pot sa te ajute baietii de la Autorolla Dezmembrari in legatura cu situatia. Da-le mesaj pe site.
https://autorolla.ro/