| Anonimul366363 a întrebat:

Salut,am 17 ani și in câteva luni încep școala de șoferi, detin un gip 4x4, unde am voie sa merg cu el (fără permis) pe drumurile publice stiu ca nu am voie, dar vreau sa stiu unde as putea merge și sa nu ma întrebe nimeni nimic, și ce înseamnă drum public ..toate străzile cu asflat sau cum?laughing)

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe camp nu iti zice nimeni nica

| sierra1 a răspuns:

Dacă e GIP, merge pe arătură!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai voie sa mergi cu el in interiorul proprietatilor private, in care traficul rutier public este inchis (deci nu prin parcarile centrelor comerciale, desi sunt domenii private).
Drumuri publice sunt toate caile de acces deschise circulatiei publice. Poate fi si o carare prin iarba, la limita unor terenuri agricole, pe care nu trece nimeni toata ziua; tot drum public se numeste.

| alina2k18 a răspuns:

Poti doar in poligon din cate stiu.
Drum public este orice cale de comunicaţie terestră, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Drumurile publice inseamna drumuri care sunt circulate, drumuri europene, nationale, judetene, etc.
Poti merge cu masina pe un drum privat, la tine in curte, sau in locuri special amenajate. Daca esti din Bucuresti exista un loc privat, unde poti merge cu masina (7lei/ora), unde ai rampe, parcarea laterala, gararea, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drum public e orice drum deschis circulației publice. Adică și uliță, trotuar, etc.

| Iunix a răspuns:

Poți să cobduci în câmp.

| kopli a răspuns:

Orice drum care nu e in curtea ta, e drum public. Drumul pe care are voie sa circule oricine, e drum public. Asfaltat, neasfaltat, cu piatra, de pamant, oricum.
Nu ai voie sa circuli cu masina nicaieri, daca nu ai permis sau nu esti cu instructorul la o ora de conducere. Asa ca, asteapta daca vrei permis.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru kopli):

Drumurile forestiere intra in categria drumurilor publice?winking dar drumurile industriale, sau agricole?winking laughing laughing laughing tongue ce ne facem cu drumurile din poligoanele militare; tot publice sunt si tot interzse acelora fara permis de conducere (rtier)? tongue laughing fugi la lectiile de legislatie rutiera!

| andy14 a răspuns:

Salut, poti merge cu el intr-un poligon special pentru condus sau daca nu ai unul in zona poti sa mergi cu el pe drumurile agrigole(pe camp). Nu te sfatuiesc sa mergi singur! Mergi impreuna cu cineva care poseda un permis de conducere de preferat cu experienta.

| aadriana1111 a răspuns:

Nu ai voie să conduci dacă nu ai permis, indiferent pe ce drum te afli.

| Andrian2014 a răspuns:

Eu am mers de la 15 ani fara permis in Bucuresti si nu m-a prins nimeni si culmea ca stateam in spatele sectiei de politie 21, asa ca daca esti atent la unele chesti poti sa mergi.
Legea este facuta pentru a o incalca!