| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am 18 ani și tocmai ce am luat permisul, ma grăbesc sa cumpăr o mașina. Chiar de mic mi-a plăcut Volvo și volvo vreau sa-mi iau. Îmi place foarte mult modelul v50 2005/2007 doar ca as vrea sa știu care ar fi un preț corect? Am văzut la 2mii euro și pe la 6/7 mii. Pe lângă asta, ce probleme ar fi la motorul 2.0, dar la cel de 1.6? Fiind prima mașina, nu vreau sa stau numai pe la service. Îmi place mult și s60 2003 cu 2.4 asa ca niște sfaturi ar fi bine venite! Nu-mi recomandati Audi, BMW sau alte mașini. Va mulțumesc frumos!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda ceva cu motor foarte mic, ca sa inveti pe ea, fiindca este usor de manipulat, de parcat si de strecurat in trafic.
Volvo S60 cu rezervor de 2.4 este prea mare si consuma multa benzina.
Volvo V50 este o masina de familie cu copii mici, sau pentru firma/companie, ca sa care marfa, fiindca este mare si lunga, fiind stationvagon.

Pentru un tinerel, incepator in alte sofatului, as recomanda mai mult un: Volvo C30 de 1. 6litri sau Volvo S40
https://www.ipdusa.com/Media/5670/Narrative/5670.jpg

| sierra1 a răspuns:

"ma grăbesc sa cumpăr o mașina... nu vreau sa stau numai pe la service"

păi la 15-18 ani vechime, cam coapte mașini alegi. Mai pune un ban și ia-ți mașină nouă, "la 6/7 mii" găsești!

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Volvo cu acele motoare pe dedesubt e Ford focus 2 si motoarele diesel sunt luate de la Citroen. Cel de 1.6 e de evitat fiindca are probleme. Cel de 2.0 diesel e mai ok dar nu as recomanda asa ceva la un incepator. Daca cumva te referi la cele pe benzina, cel 1.6 si 2.0 sunt ok ca fiabilitate. Personal as lua ceva mai mic ca prima masina pana te inveti, nu V50. Daca iti este musai V50 atunci as lua ori ceva pe benzina ( fie 1.6, 1.8, 2.0), fie la diesel daca iti este musai dar doar cel de 2.0. Preturile fluctueaza in functie de ani, motor, dotari, stare si km. M-am uitat rapid in Germania si am gasit unul ce arata ok la 2500 euro cu motorul de 2.0 diesel si 215. 000km. Deci in Romania ma gandesc ca unul decent ( sa il verifici bine la mecanic si asa ) o sa fie cam 3000 euro.