| Simion97 a întrebat:

Am 19 ani si vreau sa imi cumpar o masina, iar bugetul ar fi cam de 4000 €. Ce masina credeti ca ar fi cea mai potrivita, tinand cont de toate taxele care sunt astazi si ca vreau sa o inscriu pe numele meu?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe numele tau... O masina de spalat. Eu am avut asigurare de peste 1000lei/an pentru Skoda 1.6, la 19 ani, si asta era acum 4 ani. Acum am facut pe numele lui taica-miu la 1.7, cam 700lei/an, deci sub 30 de ani sigur sarea undeva pe la 1500lei/an.
Masina ti-o alegi in functie de necesitati. Intai te gandesti spre ce clasa te orientezi, apoi cauti cele mai reusite modele din acea clasa.
Spre exemplu, pentru o masina mica, folosita in oras, recomand un Clio 1.2 16V.
Pentru clasa medie sau chiar limuzina, recomand un Opel cu motorizare CDTI, sau ceva CRDI de la Kia.
Poate ti-ar conveni o berlina pe benzina, pe care sa o scoti la drumuri mai intinse, asa ti-as recomanda Megane 1.8 16V.
Diferentele la asigurare nu tin foarte mult de capacitatea motorului, ci de varsta proprietarului, si clasa B/M la care se ajunge. Prima asigurare se face la B/M 0, apoi se urca incet incet, daca nu faci nici o dauna, pana cand aproape se injumatateste pretul asigurarii.
Eu de exemplu fac politele pe 6 luni, si am observat ca la fiecare noua polita, cresc cu cate o clasa mai sus. Bineinteles, fara daune. Daca faci dauna, scazi cateva clase, nu stiu exact procedura.

| Sofer a răspuns:

Iti recomand vw golf 4 break 1.9 TDI 90-101 cp.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pe numele tau orice masina are taxe mari. Cauta un pensionar.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Skoda Octavia 1 cu motorul 1.9 TDI.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smart fortwo

| Adrian_Scurtu_1988 a răspuns:

Eu ti-as recomanda ceva ieftin de intretinut, de exemplu un Opel Astra G, un Opel Corsa sau VW Golf 4... Pentru banii astia o sa gasesti mukte oferte si o sa poti alege... Doar ca asigurarea va fi destul mare daca o inscrii pe numele tau....peste 1000 de lei pe an. Bafta la masina happy!

| Adrian_Scurtu_1988 a răspuns:

Eu ti-as recomanda ceva ieftin de intretinut, de exemplu un Opel Astra G, un Opel Corsa sau VW Golf 4... Pentru banii astia o sa gasesti multe oferte si o sa poti alege... Doar ca asigurarea va fi destul mare daca o inscrii pe numele tau....peste 1000 de lei pe an. Bafta la masina happy!

| Horatiu014 a răspuns:

BMW seria 3 e46 Facelift, 2.0 D e perfect

| Alx09 a răspuns:

Bmw x1