| RobertML a întrebat:

Am achiziționat un golf v din 2008 și nu îmi merge abs+esp ul. Aici ma refer la faptul ca nu sunt martori aprinși, ci nu îmi intra. Am încercat pe pietriș și nu se aprinde nici când derapează. Și nici absul nu intra la frânarea brusca. De la ce poate fi?! p.s. când pun contactul se aprinde doar martorul de abs.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

ESP-ul de la VW este o gluma tampita.
Nu te astepta sa functioneze ca la masini.
Mai este si varianta ca masina ta sa fi trecut prin mana 'hackerilor' care lucreaza pentru samsari, si anuleaza complet functii din sistemul masinii. Adica sterg erorile si sting becul de avarie din bord, chiar daca masina are o problema, iar un sistem este dezactivat in regim de avarie.

| Sofer a răspuns:

Ce motor ai? Esp se aprinde când îți patinează rotile. Frânarea e ok? Abs previne blocarea roților la frânare și nu ți se aprinde în bord. Dacă crezi ca e ceva defectergi la un service și faci un test. Eu zic ca mașina ta e ok.

| Adrian5575 a răspuns:

Pune un tester pe ea si iti spune exact unde e problema. Daca e.

| RobertML explică (pentru Adrian5575):

Tocmai, nu îmi arată nimic pe tester!