| Robe3rt988 a întrebat:

Salut, am auzit ca recent s-a dat o nouă lege in Germania, dacă locuiești în Germania mai mult de 6 Luni si vrei sa vii in Romania sa iei permisul, nu va fi valabil.

Locuiesc in Germania din 2017 si recent am venit in Romania sa fac scoala, pe 8 august am orasul, eu abia acum am aflat de noua lege. Odată ce eu am depasit perioada de 6 luni, inseamna ca permisul meu românesc este nul pentru ei. Eu ce ar trebui să fac acum? După ce iau orasul trebuie sa plec. Se mai poate face ceva? As fi foarte recunoscător dacă m-ar ajuta cineva. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Unde ai auzit asta, la calorifer? rolling on the floor

România și Germania sunt membre U.E., deci documentele sunt valabile în ambele țări și se pot echivala. Adică, pe baza permisului românesc autoritățile germane îți pot elibera permis german și viceversa.

Nu mai citi și crede toate porcăriile de pe net, multe sunt fake-news.

Pentru siguranța și liniștea ta, sună și întreabă la Ambasadă. happy

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ai permis emis de o tara membra UE nu are cum sa nu il recunoasca alt stat membru