| XionutX a întrebat:

Am auzit de curand de un cip tuning pentru masini care micsoreaza consumul dar te forteaza sa nu depasesti de 2500 de turatii pentru nu a aftecta motorul. Voiam sa stiu daca exista si alte feluri de cipuri tuning care mareste forta motorului pentru un ople corsa D 1.3?! Fara ai defecta motorul...

1 răspuns:
| catalin1988 a răspuns:

Da exista un chip tuning se numeste nu te ocupa cu ea! chip tuningul e : stergerea datelor de pe calculator masinii( amestecul de carburant/aer) si modificarea lor.ce sa intampla acuma? ti-ai modificat configuratia de combustibil/aer, masina o sa consume mai mult ceea ce inseamna ca si durata de viata a motorului este mai mica din cauza supraefortului la care e solicitat motorul ca sa scoata acei 20-30 de cai putere in plus.parerea mea e sa nu te ocupi cu chiptuning mai ales ca ai doar un motor diesel de 1.3. daca aveai un motor mai barbat de 2.2 2.5 benzina, mai mergea.dar eu nu rocomand chipuireawinking.sa ai o zi faina