| 6Anonim9 a întrebat:

Am avut un accident rutier in care am fost lovit din spate si am fost declarat vinovat. Am depus contestatie contra procesului-verbal. Pana la solutionarea procesului, eu vreau sa imi repar masina, doar ca avocatul mi-a spus ca ar trebui constatate daunele cu filmari, poze, scanari la ceva service performant ca sa nu aiba ce comenta cei de la firma de asigurari a celui care m-a lovit si sa ma despagubeasca in intregime. Masina are defectiuni doar la partea de caroserie (capota spate, bara spate, toba, nu se deschide usa spate dreapta, locasul rotii de rezerva). Eu am deja fisa cu constatarea daunelor de la politie. Ce ma sfatuiti, merita sa platesc o constatare suplimentara sau o pot repara direct, cu pretentii la despagubiri in caz de castig? Ati mai trecut si altii prin asa ceva? laughing)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Avocatul tau stie ce stie. happy
Daca ai fost lovit din spate, inseamna ca cel care te-a lovit nu a respectat distanta de siguranta reglementara.
Asculta-ti avocatul, du-ti masina pentru constatare la un service agreat de asigurator, iar nota de plata o va suporta cel gasit vinovat, la final.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Constatarea daunei pentru despăgubire de către o agenție de asigurări se face de către agenția de asigurări, iar nu după poze făcute de dta. Astfel, contactează-i, se face proces verbal de constatare a daunei, face el ce poze știe, reprezentantul asiguratorului, și doar apoi o repari.

| Yuoia a răspuns:

Asculta-ti avocatul.

| Panamax a răspuns:

Daca exista un proces verbal sunt slabe sperante sa castigi. Avocatul este interesat sa te minta deoarece primeste macar 500 de lei de fiecare data cand te reprezinta.O sa te coste avovatul mai mult decat reparatia masinii.