| XtremeX a întrebat:

Salut am cateva intrebari
1.Pe un motor classic de dacie 1.4s-ar putea monta turbo
2. Daca da...trebuie ceva calculator de bord ca sa indice cand porneste si cand se opreste, sau cand porneste motoru porneste si turbina?
3.Merge orice turbina? ...chiar si dupa un diesel, conteaza cati cc are masina? ...sau merge oricum?

Răspuns Câştigător
| alexhdd a răspuns:

1.Da se poate monta.
2.Nu trebuie calculator de bord, oricum la dacie nu ai ce pune.
3.De montat ai putea monta cu unele ajustari orice turbina dar nu va avea un randament foarte bun.
Cel mai bine cauti un r5 GTT si te dai cu el sa zic asa caroseria undeval 700kg 116cp stock, cu unele modificari il duci usor la 130cp.

| XtremeX explică (pentru alexhdd):

Nu am luat renaultu, am luat motoru dupa el, da mersi oricum.

5 răspunsuri:
| FPI a răspuns:

Sigur ca merge cum s-a putut pune pe UTB 650 se poate si pe Dacie dar iti trebuie un mecanic priceput.

| XtremeX explică:

Io ma gandeam, turbina + carburator cu dublu compartiment + filtru de aer sport + linie de tobe sport = 120 calutzi
+ ca cred ca nimeni nu sa mai gandit sa puie turbo pe dacie + ca nu trebuie omologare.

| EddiWeed a răspuns (pentru XtremeX):

Orice modificare adusa masinii, in special motorului trebuie omologata.iar unele modificar nu se omologheaza deci sunt ilegale, cum ar fi toba sport.dar poti sa circuli si fara omologari ca doar nu te opreste fix pe tinehappy

| bogdytzu a răspuns:

Merge pusa turbina. dar nu ai ce face cu turbina la motor de dacia. mai bine iei un motor de golf 3 gtt...winking