| anonimdincluj a întrebat:

Salut. Am cumparat la scuter un carburator nou, ambreiaj, role de 4g combinate cu 9g si curea, compresie am, da scuteru nu trage cand e greutate pe el...la 100 de kg merge greu si pe loc.ce e de facut? Am mai intrebat dar nu am gasit un raspuns. dau funda!

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Trebuie ca toate rolele sa fie de acelasi gramaj, daca pui role de 9 g demareaza greu de pe loc dar prinde viteza mare la drum intins, daca pui role usoare (de exemplu 3 sau 4 grame) pleaca puternic de pe loc dar nu prinde cine stie ce viteza

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie dus in servis auto si daca ei repară si scutere il vor verifica, nimeni de pe TPU nu stie ce are doar un mecanic autorizat iti va da un diagnostic dar trebuie sa i duci lui scuterul sa il vada nu poate nici el prin telefon sa ti l repare.

| DaniTDCI a răspuns:

Ai combinat rolele de la variator, ceea ce nu e ok deloc, pune doar role de 4 g.

| anonimdincluj explică (pentru DaniTDCI):

E ok la un scuter de 80? Am si role de 9 g.

| DaniTDCI a răspuns (pentru anonimdincluj):

Trebuie ca toate rolele sa fie de acelasi gramaj, daca pui role de 9 g demareaza greu de pe loc dar prinde viteza mare la drum intins, daca pui role usoare (de exemplu 3 sau 4 grame) pleaca puternic de pe loc dar nu prinde cine stie ce viteza