| HHTR a întrebat:

Salut, am cumpărat o masina acum 3 săptămâni de la o persoana fizica. Mi-a dat fiscalu, talonul(pe talon nu scrie ca este înstrăinat), cartea mașinii, am băgat-o la tata la impozit (fisc). Toate bune pana când sa o inmatriculez, nu pot sa o inmatriculz pentru ca cartea mașinii este plină de proprietari iar pe tata nu mai are loc sa il treacă...am fost la RAR sa schimb cartea, iar cei de acolo mi-au spus ca trebuie sa vin cu fisa de înmatriculare de la ultimul proprietar care este trecut in carte si cu nu mai știu ce acte ca sa îmi poată schimba cartea. Aici vine partea proasta, asta care mi-a vândut mie masina nu este el ultimul proprietar și nici in carte sau talon nu este înscris..pentru ca înaintea lui au mai fost alți 3 proprietari. Deci ultimul proprietar este X din carte. Acum ia-l pe ultimul proprietar de unde nu e pentru ca nu mai locuiește la adresa din carte.
Acum eu va întreb, dacă am băgat masina la impozit(fisc) iar pe talon nu este completata rubrica înstrăinat, pot circula in continuare? Cu masina și cu RCA pe numele ultimului proprietar din carte?
Și mai știu ca ai termen de înmatriculare 30 de zile doar dacă scrie pe talon înstrăinat la data de, semnătura?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sa circuli așa nu e o soluție.
Încearcă sa reconstitui traseul de la proprietarul din talon pana la tine, in principiu, daca ai radierea fiscala, exista si aceste documente. Daca nu poți nicicum, da CIV-ul pierdut, costa câteva zeci de lei. Sau poate ar fi mai bine sa apelezi la o firma de intermedieri mai bazata, aceștia au relații și rezolva mai ușor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E ceva lege in lucru care nu va mai permite circulatia mai mult de 90 zile indiferent daca scrie ceva pe talon sau nu.

intrebare e ce vei face cand vei avea nevoie de proprietar, poate ramai fara talon sau cine stie... sau ce faci cand expira RCA ul?

Totusi sunt curios cum ai ajuns sa cumperi o masina cu niste acte atat de suspecte?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa mergi la primaria ultimului propietar trecut in acea carte si vei gasi documntul necesar pentru Rar asa a facut un prieten.
90 de zile e perioada in care poti circula cu ea fara sa fie trecut instrainat in acea carte.

| HHTR explică:

In caz ca ma oprește poliția ii pot spune ca masina este a unei Mătușe? Și ca eu am împrumutat-o? Sau poate sa ma caute in sistem și sa vadă ca am băgat-o la fiasc?

| regis a răspuns (pentru HHTR):

Deocamdată nu au baza de date comune, deci polițistul nu are cum sa verifice pe cine e înregistrată la impozit. Insa se pregătește o baza de date comuna, moment din care in astfel de situații se va suspenda înmatricularea.