| marcantonion a întrebat:

Salut, am cumparat o masina cu jante pe 18, iar in cartea masinii scrie 16 si 17, desi eu stiu sigur ca masina a venit din reprezentanță cu acele jante, ce este de facut in situatia asta?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Verifica si rubrica de mentiuni din CIV. Daca nu sunt trecute, nu au venit așa din reprezentanta. Nu se poate juca nimeni cu omologarea unei mașini.
Daca le vrei in CIV, te prezinți la RAR si ceri acest lucru. In prealabil poți verifica cunun calculator de anvelope daca dimensiunea lor e echivalenta celor din CIV (adică sa nu difere cu mai mult de 3%).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu avea cum sa puna producatorul ceva ce nue trecut in CIV

| Frank51 a răspuns:

Vinzi rotile pe 18 si cumperi ceva pe 17, mai raman bani si de o gogoasa.

| OldSoul a răspuns:

Mergi la reprezentanta, ceri o hartie (dovada) care sa precizeze ce dimensiuni s-au montat pe masina ta, iar daca dimensiunea care te intereseaza e trecuta pe aceea lista, te duci cu lista la RAR si iti vor trece si celelalte dimensiuni.
Desigur, toata operatia asta o sa coste, dar nu cred ca o sa depaseasca 300 de lei, hartia plus modificarea in carte.

| Evolution a răspuns:

E imposibil ceea ce zici laughing undeva trebuie sa fie o greseala.
Iti ia talonul masinii daca nu sunt omologate jantele de pe masina in talon.
Eu zic sa te duci sa rezolvi la RAR.
Succes!