| MarioDePeTPU a întrebat:

Salut,am cumpărat o mașină de la RUSWAGEN PLOIESTI.Si acum refuză să îmi dea fiscalul. Masina a fost de Germania, acum are numere roșii.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Reclamatie la ANPC. Scurt si la obiect.
Teoretic e motiv de judecata, lucru scump si de durata; ANPC-ul i-ar putea "stimula" cu cateva mii de lei, sa-ti dea banii inapoi, ori sa-ti scoata fiscalul de unde o fi.
Ai cumparat-o cu factura, sau contract?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu are ce fiscal sa iti dea, daca masina a fost înmatriculata in Germania.
Apelează la o firma de intermedieri auto sa te ajute cu înscrierea.

| MarioDePeTPU explică (pentru regis):

Lucrez deja cu o asemenea firmă si mi s-a spus că trebuie fiscal, vor depune maine actele asa cum sunt, si revin cu post!

| suntserios a răspuns (pentru regis):

Daca masina are numere rosii cum adica nu ii trebuie fiscal?
Cineva din Romania a luat-o pe numele lui de are nr rosii

| regis a răspuns (pentru suntserios):

Pentru numere rosii nu este necesara luarea masinii in evidenta.

| suntserios a răspuns (pentru regis):

Da corect, pentru eliberarea de numere rosii nu ai nevoie de luare masinii in evidenta. Dar ca sa o poti vinde mai departe ca intermediar cum e cazul de fata ai nevoie.

| regis a răspuns (pentru suntserios):

Nu e nevoie.

| suntserios a răspuns (pentru regis):

Tu vrei sa imi spui ca intermediarul poate vinde ceva asupra caruia nu are drept de proprietate nefiind inregistrat controactul la finante? Nu imi zi asta ca nu am cu sa te cred.
Plus tocmai ce am luat o masina adusa din afara de un dealer... nu avea cum sa mi o vanda mai departe pana nu o luau la finante pe firma lor.

| regis a răspuns (pentru suntserios):

Dreptul de proprietate se transmite odata cu factura, nu are legatura cu înregistrarea contractului.
Pentru dealer mașina are regim de marfa, nu de mijloc de transport, daca nu a fost înmatriculata in Romania nu are obligatia de a o lua in evidență la finanțe.

| George_George_1996 a răspuns:

Probabil se refera la cele 2brifuri cel mic si cel mare fara ele este imposibil sa înmatriculezi masina definitiv