| spaiNNcs a întrebat:

Am cumparat o masina sh, am facut contract vanzare-cumparare am primit si fiscal de la respectivul urma sa o inmatriculez pe numele meu doar ca a fost o urgenta si a trebuit sa plec din tara. Din moment ce au trecut 90 zile am inteles ca nu mai pot face nimic pentru a o inmatricula. Mentionez ca impozitul la primarie mi-a venit in prima luna a anului bineinteles l-am si platit. Mai pot face ceva sa o inmatriculez?

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Daca ai plătit deja impozit pe ea, înseamnă ca e luata in evidenta la primarie, deci primul pas e făcut.
O poți inmatricula fara probleme si la politie, termenul de 3 luni se refera la dreptul de a circula cu masina. Cat timp e trasa pe dreapta, nimeni nu te obliga sa o inmatriculezi. O poți chiar vinde si sa o înmatriculeze noul proprietar.