| DaniBrasoveanu a întrebat:

Am cumparat recent o masina din Germania, cu numere provizorii de Germania. Specific ca masina este pe numele meu in acte (talon si cartea masinii + contrac de vanzare cumparare), vreau sa o vand in Romania Tatalui meu. Cum se procedeaza? Trebuie sa fac contrac de vanzare cumparare in Romania cu el? (Din cate stiu contractul de vanzare cumparare nu este valabil fara stambila de la FINATE/ANAF. Trebuie eu sa iau masina in evidenta la anaf si dupa sa o vand lui?)

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Faci contract de vanzare cumparare, cu care te duci la primarie pentru a fi stampilat si asta e tot.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Din cate stiu ajunge un simplu contract intre tine si tatal tau si in caz de ai declarato la primarie, trebuie sa mearga si tatal tau sa o declare si dupa asta tu sa o scoti. Dupa acest proces tatal tau o sa fie proprietarul oficial.