| EdytZza1 a întrebat:

Am făcut un accident destul de minor. Am fost neatent și era în fata mea o mașină de la școala de șoferi. Era stop pe acea intersecție. Eu ma asiguram din stânga și am văzut ca e liber dar mașina de școală nu pornise iar eu când m-am uitat în dreapta era deja prea târziu sa mai opresc. Am intrat în el, mi-am îndoit aripa dreapta și mi-am zgâriat bara(de plastic). Mașina de școală are stopul spart și puține zgârieturi. Ideea e ca eu sunt la munca, pe comunitate. Mașina cu care sunt este o autoutilitara, Fiat Ducato 2016 luata în leasing cu casco. Eu cu dumnealui ne-am înțeles și i-am dat asigurarea, dat fiind faptul ca el voia revopsita cam jumătate din mașină și ma punea pe mine sa ii dau banii pe care nu aveam nicio justificare sa ii dau. Mai am o luna de stat în afara, am îndreptat aripa și totul e ok la mine. Întrebarea mea este. Eu cât voi fi supus cheltuielilor? Eu am înțeles ca asigurarea casco te pune sa suporți jumătate din cheltuielile reparației mașinii tale, dar cât despre RCA? Cât trebuie sa plătesc pentru reparațiile celui păgubit? (nu zic de suma, ci un procentaj) întrebarea asta ma frământă de ceva timp de când am făcut acel accident și nu găsesc vreun răspuns. As fi recunoscător.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

O sa coste asigurarea RCA cu 2 trepte mai mult decat anul asta. Asta daca nu e malus-ul deja la maxim ca atunci nu mai are unde creste :))

Treptele in procente le gasesti aici:
https://www.expertulbanilor.ro/rca-ieftin/bonus-malus/

Diferenta, daca nu o mai comiti pe perioada de valabilitate a RCA curent, este undeva la 20% din valoarea asigurarii pe perioada in curs. Ca sa-ti faci o idee vezi cat a costat asigurarea, adaugi 20% si faci diferenta. Cam atat ai avea de platit daca iti imputa tie. Desi eu n-am intalnit pe nicaieri pe unde am lucrat, si nici n-am auzit de la prieteni sa impute angajatorul asa ceva cuiva.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De platit nu trebuie sa platesti nimic, lasi asigurarea sa-i repare daunele. Ai fost tolomac cand ai zis ca dai bani sa isi vopseasca jumatate din masina, puteai chema politia daca nu-i convenea si se ocupa ei de prost, nesatul pare ala cu scoala

| EdytZza1 explică (pentru mgtow):

Nu i-am dat lui niciun ban, am zis ca ii dau asigurarea. A vrut undeva la peste 1500 de lei... Un stop e 300 de lei la Logan, nou nouț, chiar juma de preț în dezmembrări... Și nu avea nimic îndoit, doar zgâriată vopseaua.

| mgtow a răspuns (pentru EdytZza1):

Bine ai facut, aveam impresia ca ai lasat banii, doar asigurarea fara bani si sa astepte pana o repara

| mgtow a răspuns:

Dar daca nu iti zice nimic de penalizari din salariul tau nu are rost sa pleci, pe tine nu trebuie sa te afecteze financiar paguba care i-ai facut-o

| EdytZza1 explică (pentru mgtow):

Sincer părea destul de chill după ce am îndreptat aripa și arăta totul mai bine... Adică mna, pe mine tot ma freca lucrul asta de ceva timp și chiar nu-mi găseam răspuns la întrebări. Ma tot frământa faptul cât o sa plătesc. Eu oricum o sa rămân aici pana în noiembrie pentru ca sunt student și voiam să-mi strâng niște bănuți pentru o mașină. Faptul ca tabla la Fiat e foarte slaba, nu ar fi vina mea laughing) neatenția și obișnuința de șofer sa merg cu 5-10 metri în fata la semnul de stop ar fi vina mea și mi-o asum. De aia nu as recurge neapărat la demisie sau amenințări, vreau sa mai stau aici... Dar nici sa fiu luat de prost și peste picior și sa ma trezesc ca în loc de suma pe care trebuia sa o iau, sa mi se scadă 50% mai mult sau mai puțin pentru treaba asta. Mulțumesc pentru lămurire oricum, parca stau mai împăcat acum

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu platesti tu nimic, de aia ai asigurare. Nici la Casco nu platesti nimic daca nu e in sistembde franciza.

| Holiday a răspuns:

Nu vei plati nimic. Asigurarea RCA asigura daune de tiverse tipuri pana la vreo 6.000.000 RON, adica un milion si ceva de euro. Exclus ca reparatia lui sa coste atat, nu?
Pe de alta parte, trebuia sa inchei o intelegere amiabila cu el. Altfel trebuia sa te prezinti la politie in termen de 24h pentru a declara accidentul.

| EdytZza1 explică (pentru Holiday):

Am făcut constatare amiabila... Era politia in spatele nostru și le-am zis ca ne descurcam noi. Ideea e ca șefu meu e cu alta idee... Zice ca îl mănâncă la următoarea factura la asigurare. La ce ar trebui sa ma aștept?

| mgtow a răspuns (pentru EdytZza1):

Asta e sa-l manance, daca iti trage din salariu il reclami la ITM si gasesti in alta parte de munca, nu are voie sa faca asa ceva, multi practica prostia asta dar nu e legala

| EdytZza1 explică (pentru Holiday):

Mnah, el mi-a zis ca o sa vedem când ajung eu acasă. Faza e ca el nu mi-a zis nimic ca vai plătesc eu tot sau alte chestii, ci pur și simplu ca îl taxează pe el mai mult. Mașina mai are ceva zgârieturi, destul de babane zic eu laughing) nefăcute de mine. Dar aripa aia chiar trebuie schimbata. Nu cred ca a mai avut accidente cineva cu ea. Eu îl știu pe el un om destul de serios dar s-a cam supărat puțin. Acum mnah. Sper sa nu ma frece grav la cap sa ma pună sa plătesc cât nu face. Cum zicea și colegu, dacă ma freacă grav la cap pentru o aripa nu mi se pare corect. Adică eu zic ca scap lejer cu 1000 de lei aripa+ vopsit. Dar nu sa ma înfunde cu peste 500 de euro. Cam asa ma gândeam eu ca am de plătit când vin acasă, inclusiv costurile ăluia de la școala de șoferi.

| EdytZza1 explică (pentru mgtow):

Totuși, fiind greșeala mea, ma aștept sa fiu și eu taxat cu ceva laughing) nu m-am gândit nicio secunda ca o sa scap basma curata, sincer sa fiu

| mgtow a răspuns (pentru EdytZza1):

Nu ai voie sa fi taxat, nu e metoda legala banii pierduti de tine vor fi recuperati de el fie un % sau in totalitate. Practica asta trebuie reclamata la ITM asa se vor invata multi sa nu iti bata joc de angajati. Servici e sin alta parte

| EdytZza1 explică (pentru mgtow):

Deci practic mi-ar trage din salariu procentul pe care îl are el de plătit in plus la asigurare pentru dauna, nu?

| Holiday a răspuns (pentru EdytZza1):

"...inclusiv costurile ăluia de la școala de șoferi."

Ce nu intelegi, ai RCA, aluia nu-i platesti nimic. Ii plateste societatea de asigurari unde ai RCA-ul facut. N-ai nici o treaba cu ala. Dar absolut niciuna.

| mgtow a răspuns (pentru EdytZza1):

Asa fac unii (te cheama la birou si iti spun - din salariu ti se trage x suma pe o durata de x luni sau 1-2 transe variaza) atunci tu ii zici daca o face il reclami la ITM si iti dai demisia, pleci nici nu mai stai la discutii pentru ca indata ce i-ai zis asta nu mai ai baza in el ca patron nici el la ochi bun ca angajat. Asa ca ii zici daca are curaj stie ce-l asteapta si mai bine ramas bun pe cale linistita.

| Holiday a răspuns (pentru EdytZza1):

O sa coste asigurarea RCA cu 2 trepte mai mult decat anul asta. Asta daca nu e malus-ul deja la maxim ca atunci nu mai are unde creste :))

Treptele in procente le gasesti aici:
https://www.expertulbanilor.ro/rca-ieftin/bonus-malus/

Diferenta, daca nu o mai comiti pe perioada de valabilitate a RCA curent, este undeva la 20% din valoarea asigurarii pe perioada in curs. Ca sa-ti faci o idee vezi cat a costat asigurarea, adaugi 20% si faci diferenta. Cam atat ai avea de platit daca iti imputa tie. Desi eu n-am intalnit pe nicaieri pe unde am lucrat, si nici n-am auzit de la prieteni sa impute angajatorul asa ceva cuiva.

| Panamax a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic, asigurarea ta Casco repara ambele masini.
La anul va costa ceva mai mult polita, dar asta este viata.Seful tau daca este mort de foame sa-si schimbe meseria.