| maneavlad a întrebat:

Salut,am nevoie de un sfat. Tatal meu a cumparat o masina de la un individ de pe olx,s-au intalnit si au batut palma,tatal meu i-a dat atunci pe loc banii si individul ne-a dat masina si am schimbat nr de telefon in ideea ca ziua urmatoare sa facem si actele. Ziua urmatoare l-am sunat,nu raspundea,dupa care am incercat de pe alte telefoane la care a raspuns dar imediat ce ne-am prezentat a inchis,acum nu mai dam de el si nu putem sa platim nici asigurare deci masina sta degeaba, faza este ca masina este si pe numele unei alte femei care a fost prezentata ca sotia acestuia, ce putem face acum?

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pe bune? Ati dat unui necunoscut banii pe masina, fara sa faceti vreun act, in conditiile in care știați ca nu e masina lui? Si daca mâine vine proprietara si va cere mașina? O sa ii spuneți ca i-ați dat banii printr-un tip care parea a fi soțul ei?!?
Acum nu aveți altceva de făcut decât sa va rugați ca intr-o zi sa răspundă omul si sa nu fie măgar.

regis
| regis a răspuns:

Insistați cu plângerile la politie... Plângere la adresa cui?!? A unui numar de telefon?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau sa faca o plangere penala pentru inselaciune si poate individul se va razgandi.
P.S.Scuza-ma ca ti-o spun, tatal tau a fost foarte naiv, dand toti banii fara a face contract de vanzare-cumparare si acum plateste pentru naivitate. Rugati-va ca masina sa nu fie furata ori daca este sa va puteti recupera banii.

Bula
| Bula a răspuns:

Tatal tau a platit TP -ul (taxa de prostie), iar acum da si garaj /loc de parcare gratis.
Sper ca au facut macar o minuta de vanzare, pe baza datelor de buletin a vanzatorului, cu care se poate identifica si localiza.
N-aveti decat sa depuneti plangere penala la politie pentru inselaciune, mentionand toate datele de identificare cunoscute despre "vanzator" (copia anuntului de pe OLx, minuta de vanzare, numarul lui de telefon, tot ce stiti despre el.
Dupa depunerea plangerii rugati-va sa fie gasit de politie si sa nu-si fi cheltuit banii dati de voi.

| Violleta2022 a răspuns:

Masina a fost furata probabil si vanduta voua.
Inca nu pot sa cred ca mai sunt oameni ca voi pe lumea asta, care dati banii fara acte si fara sa stiti a cui masina o cumparati.
Mergeti la Politie si declarati tot, de urgenta, sa nu fie deja masina cautata de politie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il dati in judecata cam atat puteti face dar si asta daca aveti macar un contract de v-c.
probabil e un samsar care vinde masini... asta in cazul cel mai fericit. Dar in final e doar vina voastra, nu asa se cumpara o masina. Trebuia sa faceti un contract cu proprietarul masinii nu sa aruncati cu bani.

| Denila123 a răspuns:

Pai, daca îmi dă saitu, intru pe pagina lui dau produsele sale și aștept o săptămână până da drumul la Nr dau comanda și gata.

| Denila123 a răspuns:

Eu a-și face așa, a-și intra in sit și a-și da produsele sale, aștept 2 săptămâni iau legătura cu el și gata

| maneavlad explică (pentru Denila123):

Am vorbit deja cu un politist, mai ramane sa mergem la adresa proprietarei sa vedem cum rezolvam

| Denila123 a răspuns (pentru maneavlad):

Sa dea dumnezeu

| Vali215 a răspuns:

Suni la politie. Altfel n-ai cum. O sa fie greu sa-l gaseasca pentru ca v-a pacalit serios omul. Banii se dau intotdeauna doar dupa ce iti sunt facute si actele, nu inainte.

| AlexNdry a răspuns:

Ba frate. sau am eu o idee cum il puteti prinde pe fraier. dar aici trebuie o desfasurare de forte. acum ca stiti cum arata si aveti si numarul lui de telefon, pe tatal tau il stie deja. aici va interveni un prieten de al lui taicatu. suna el, sa se inteleaga cu el ca vrea sa ii cumpere masina, el o sa faca fix manevra asta de acum ca si cu voi. e chemati si politia intre timp dar ei sa fie ascunsi, si cand ajungeti sa bateti palma cu fraier atunci sare politia si la prins in flagrant, plus ca o sa il interogheze si asta e filmu. din punctul meu de vedere asta el cel mai genial plan. cu restul ce am citit pe aici cu avocat si judecata si chestii e greu de realizat plus ca mai pierdeti niste bani, asa ce zic eu e mai sigur. Succes, si daca totul merge bine contacteaza-ma si spune-mi cum a mers.

| AlexNdry a răspuns (pentru AlexNdry):

Ca ma gandesc ca mai are masini de vanzare nu face asa doar cu 1 adica e prea riscant doar pentru o masina. nu merita pentru 1 singura masina

| mgtow a răspuns (pentru AlexNdry):

O idee buna numa sa muste momeala ca sa se poata intalni cu el si sa fie prins

| maneavlad explică (pentru AlexNdry):

Daca stau o zi sa il caut prin oras il gasesc ca ii stiu locu de parcare, acum numai sa vorbesc cu un politist ceva sa vina cu mine sa vorbin cu domnul sa mearga sa facem actele.In cel mai rau caz imi iau cativa amici si vorbim cu el sa vedem ce are de zis.Si cu datul in judecata dau mai multi bani decat face masina, nu stiu ce a fost in capu lu taicami-u

| Denila123 a răspuns (pentru maneavlad):

Te pot ajuta eu, lasa-mi mesaj in privat

| Denila123 a răspuns (pentru maneavlad):

Te pot ajuta eu, lasa-mi mesaj in privatlasami un likecu mașină saitul olex

| suntserios a răspuns (pentru Denila123):

Cu ce il ajuti? Il sperii pe ala cu felul in care scrii?