| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o chestie foarte ciudată la mașină (Un golf 4) și sper că mă poate lămurii cineva.
Ieri veneam de la Bușteni spre Târgoviște pe drumul spre Malul cu Flori (Pentru cine stie) și poliția ne-a bagat pe un drum de țară că era un accident, drumul ăla era plin de gropi și mai și plouase, a fost atât de rau că mie mi s-a dus telescopica pe spate.

În fine am ajuns într-un final acasă și am observat o chestie ciudată la mașină care nu se întampla înainte: dacă iau stânga maxim de volan când stau pe loc (Motor pornit, mașina băgată în viteză, ambreiaj jos) motorul se accelerează singur ușor (de la 800 rotații ajunge cam pe la 1200-1300), îndrept volanul și ajunge iar la normal, face așa de fiecare dată când iau maxim stânga de volan.
N-am încercat înca cu ea scoasă din viteză.

Are cineva vreo idee ce s-ar fi putut întamplat atunci când am luat gropile alea de face așa?

Răspuns Câştigător
| blond1x a răspuns:

Poate fi: motorașul pas cu pas, cablul de accelerație prins între pedală sau clapeta dar, cred totuși că la tine e clapeta de accelerație, încearcă să dai filtrul de aer jos și să refixezi clapeta!

| GaryOfLivia a răspuns (pentru blond1x):

A venit un coleg s-a uitat la ea si a zis ca totul pare ok ca nu ar avea de ce sa faca asa, s-a suit el in ea si a vazut ca nu mai face, a zis ca s-ar putea sa fi fost cablul prins in ceva si daca am mai mers cu ea s-a desprins.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la un mecanic auto el trebuie sa stie mai bine decat noi.

| GaryOfLivia a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da o sa merg miercuri ca atunci se intoarce mecanicul meu din vacanta, eram doar curios ce ar putea avea si daca e grav.

| DaniTDCI a răspuns:

Se poate ca de la atatea gropi cablul de acceleratie sa fi ajuns cumva pe la directie