| ioni22 a întrebat:

Salut am o drujba chinezeasca si nu porneste da sa porneasca numai daca ii bag putina benzina in carburator carburatoru lam curatat da degeaba ce sai fac

Răspuns Câştigător
| Jmecherosu14 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ti cont de cele 2 furtune care vin:
unu de la rezervro
si unu din carter
Cel care vine din carter are un rol foarte important! Cand pistonul se roteste pe acest furtun se formeaza un vacum care actioneaza membrana pompei de benzina care se afla pe carburator! O data actionata membrana pompei atunci din rezervor se absoarbe benzina!
CAUZE:
Cele doua furtune sparte, infundate sau filtrul de benzina infundat!

2 răspunsuri:
| ioni22 explică:

Furtunu care vine de la rezervor e bun o fi ca n-am mai pornito de vreo 3 luni

| Jmecherosu14 a răspuns (pentru ioni22):

Nu asta este cauza, sunt situatii cand nu o pornesti mai multe luni ( vara exp )si nu se intampla asa ceva mai umbla putin la idei si gasesti defectul bafta. ar mai fi ceva; vezi ca nu cumva din cauza vibratiilor produse de motor sa se slabeasca suruburile de la carburator si sa traga aer fals.