| catalin542000 a întrebat:

Salut. Am o eroare la a8 este vorba despre ACC and audi breaking guard îs not available.

Am citit ceva pe net și am văzut ca cică ar fi o plăcută care se încălzește sau se crapă și a cedat.

Eu ce vreau sa va întreb este, ce plăcută, despre ce plăcută este vorba?
Ca habar nu am ce plăcută care cică se încălzește poate fi.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai citit gresit, ce spui tu este un sistem de avertizare cand esti aproape de un alt vehicul din fata se numeste Audi braking guard.
Sistemul asta se activeaza la viteze de peste 30 km la ora.In fata la masina ai un sensor, ala functioneaza ca si sensorii aia de parcare, deci citeste distanta de la masina ta pana la vehiculul din fata, stie cu ce viteza te deplasezi si te avertizeaza ca sa opresti ori sa evitii.
Sint modele mai noi la care daca tu nu incerci sa iei masuri cand te avertizeaza incetinenste masian singura, ori franeaza, sa evite coliziunea cu cel din fata.

Deci despre asta este vorba la sistemul asta.Nu stiu despre ce placuta au zis aia, dar n-are legatura cu nici o placuta.

Verifica in fata sensorul ala daca nu cumva cineva l-a lovit, sensorul ala poate nu este unde trebuie, sau so fi decalibrat.

Daca la tine apare mesajul asta, aia arata ca sensorul din fata nu mai poate detecta obiecte din fata masini si ca urmare este dezactivat.

Care ar fi problema?
1- sensorul ala s-a miscat de la locul lui ori este s-a defectat
2-sistemul ala de sensuri, pentru ca este un soft, sensorul ala citeste doara obiectele de pe senul pe care tu mergi, nu si cele care vin din sens invers pe banda ailanta, deci ai si un sistem de asta care vede liniile adica benzile.Deci sistemul asta poate fi afectat si de aia sensorul nu mai stie si este dezactivat de computer sa nu incurce mai rau.

Ar mai fi dar atunci nu spune de asta guard,ma refer ca mai apare si alt mesaj de avertizare dar ala ACC curent unavailable,atunci sensorul este murdar,ori are apa pe el,ori zapada,gheata etc, trebuie sters.

Tu ce poti e sa verifici sa te uiti atent la sensor si sa vei daca este murdar si daca sta in locul lui.
Ori daca cumva ai lovit ceva si, nu stiu exact la tine unde este montat sensorul ala, dar daca este montata pe bumper sau gril in fara si ai lovit ceva, ori chestii de genul asta, atunci el nu mai este aliniat unde trebuie ci citeste aiurea de pe aratura.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Baietii de la reprezentanta nu vor sa-ti spuna?
Ce cod de eroare se gaseste la diagnoza?

| relian a răspuns:

Ce am spus in mesajul anterior este din fisa tehnica de la audi, aia asta zic.Cred ca ai nu 1 sensor, ai 2 sensori,nu stiu sigur cum e la masina ta,dar is pe undeva prin bumperu din fata.
Nu stiu aia cum au ajuns la concluzia cu placutele,care se incalzesc,se crapa bla bla povesti nemuritoare.

Stiu chestiile astea ca am avut si eu audi are sia cum prietena mea, si am scos candva ceva date tehnice si am mai citit si cam asa scria pe acolo.
Nu mai am hartiile alea dar le pot gasi pe net, tot dupa net lleam luat de la un dealer audi.

Intre timp nu mai am audi ca e cam rapanos la soft, complicat rau, nu stiu de ce sau complicat astia in halul asta, dar asta e.

Cam asta spun aia in fisa tehnica.Deci sensori defecti,murdari,acoperiti de ceva,bumper usor lovit,fara sa ai stricaciuni chiar,dar bumperu s-a miscat chiar si cativa mm si aia a fost.

Au pus rahat pe masina,sistemul lu peste prajit care nu te ajuta cine stie ce.
Am vazut la un cadilac, au sistemul asta dar masina daca tu nu iei nici o masura opreste ea, incetineste ea singura, iti ia controlul laughing dar cred ca si modele mai noi de audi au asa, nu mai zic de bmw si mercedes.
Bafta oricum, sper sa rezolvi cumva.

| catalin542000 explică (pentru relian):

Salut. Merci de raspuns, am sa incerc sa vad cam care ar fi problema.
Cel putin de lovit senzorul sau de miscat bumperul clar nu este pentru ca nu am patit pur si simplu intamplari de genul. De la mizerie nu, pentru ca masina este spalata des (cel putin imi place sa intretin masina clean) si am sters si senzorii perfect si tot degeaba.
Sa vad sa nu fie cumva line asistul de vina si sin cauza asta sa am ce am si eventual sa vad daca o fi si radarele ca poate sunt ele si nu line assistul. Este naspa pentru ca astea doua chestii sau optiuni sunt legate intre ele.
Eventual sa ma uit putin la cablajele radarelor, poate sa zic ca o fi vreun contact imperfect, poate trebuie sa le scot si sa le bag iar in radare, poate cine stie incerc toate posibilitatile.
Mergeam cu masina normal cum trebuie sa merg si dintr-o data mi-a aparut eroarea asta pur si simplu si cam aia e, deci asa subit pur si simplu. Si din cauza asta nu mai am distronic sau ma rog, pilotul automat adaptiv (tot aia este), line assistul si breaking guard assist.

Am sa incerc sa vad ce este, m-am uitat pe miste forumuri pe net si tot vedeam ca cica ar fi o placuta de nu stiu care (ca nici nu specifica) care cica s-ar incalzi si se crapa si de aia nu ar mai merge, dar in primul rand nu stiu despre ce este vorba si in al doilea rand nici mie nu prea imi venea sa cred, dar am zis sa intreb ca poate sine stie. Eu am avut un passat B6 apoi un audi A6 (pa care inca il mai am) si A8-ul asta si nemai avand niciodata A8 nu prea stiu eu niste chestii asa, niste secrete sa le zic asa in mare si intreb ca poate mai dau de un posesor de A8 sau cel putin de Audi in general. Naspa este ca eu carte nu am la masina, bine ca pot cauta pe net si gasisem ceva dar cam degeaba pentru ca la cartea service ce poate spune... daca ai nu stiu ce problema, du-te la reprezentanta, adica tot nu iti spune mare lucru iar treaba asta cumva era de la sine inteles ca ar trebui daca am vreo problema sa ma duc cel putin undeva ca doar no-i sta asa, dar mmna cartea ii scrisa doar asa sa fie scrisa sa nu zici ca nu ai carte la masina.

Masina, nu stiu daca conteaza si motorizarea dar ca sa nu fie vreo confuzie sau mai stiu eu ce diferente de anumite chestii intre motorizari, este vorba de un audi A8 din 2010 motor de 4.2L TDI varianta de 351CP cod motor CDSB. (Masina avand doua turbine de dimensiuni normale).

O poza, (iar raderele, pentru ca sunt 2 la numar) sunt in bara din fata jos, unde ar trebui sa fie proiectoarele in mod normal (dar la modelele astea le-au pus in faruri), bine..., stiti si dvs, eu ma lungesc prea mult happy

poza: https://imgur.com/a/lbfstLX

| relian a răspuns (pentru catalin542000):

Eu asta stiu ce am spus,nu sunt mecanic,sau sa progranmez masini,dar imi place sa mai stiu una alta,mai ales cand intilnesc o problema.

Referitor la cartea masinii,aia iti arata doara informatii generale,este o carte care iti spune ce ulei sa pui,apa,ce reprezinta fiecare buton in parte si ce face,deci chestii generale.
Fabricantu nu pune la masini carti tehnice,ca ar trebuie sa iti dea ditai cartea,apoi nu are nici un interes sa faca asta.

Line asistant are legatura,chiar ei in fisa tehnica asa spun,si este si logic pentru ca ar averitza si la masinile de pe sensul alantu.

Din cate am vazut,adica am citit atat au spus, cam astea ar fi problemele, de la senzorii aia si line asistant.
Bine pot fi cabluri, conectii slabe, poate piese defecte, sau softu sa dea eroare.