| brokergeorge a întrebat:

Salut, am o intrebare care nu gasesc un raspuns clar nicaeri, DECI! - POT sa dau de Permis de conducere B = C E? - de la 18 ani - sau de la 21 - stiu ca in carte scrie de la 21 - am citit pe saitul acela drpciv - si scrie ca poti sa faci de la 18 - cartea e din 2010 dar legislatie cred ca e din 2002 - nu stiu cum sa va explic - daca ma poate ajuta cineva care stie un raspuns clar SI SIGUR! - cei care nu stie nu raspundeti -! thx

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Regulamentului de aplicare a OUG nr.195/2002, aprobat prin HG 1391/2006, cu md. ulterioare, conditiile pentru obtinerea permisului de conducere sunt urmatoarele, citez:
"ART.33.(1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;
b) sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A, B, BE, C, C1, CE, C1E si Tr;
c) sa aiba varsta de cel putin 21 ani impliniti, pentru categoriile D, DE, Tb si Tv, precum si pentru subcategoriile D1 si D1E;
d) sa fie apta din punct de vedere medical pentru conducerea autovehiculelor din categoriile si subcategoriile pentru care solicita examinarea;
e) sa nu fi fost condamnata, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru o infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, talharie sau de furt al unui autovehicul;
f) sa faca dovada ca indeplineste conditiile prevazute de art. 116 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru prezentarea la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, in cazul in care a fost condamnata printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, pentru una dintre infractiunile prevazute la lit. e)." Numai bine!

| brokergeorge explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc foarte mult! - din curiozitate - Atestatul de marfa - tot de la 18 ani pot sa-l iau -?

8 răspunsuri:
| Dragosalx a răspuns:

Eu am facut la 18 ani cat B BE C CE Atestat marfuri generale Atestat agabaritice ADR(colete+cisterne), daca ai bani de scoala sofer te facilaughing, mana pe carte sa pui ca ai de invatat o gramada pentru astestate! Dupa 21 de ani poti sa faci si cat D si implicit daca ai deja E-ul o sa ai si cat DE! Succes

| mgtow a răspuns (pentru Dragosalx):

Eu am auzit ca atestatele iti da niste intrebari sa le inveti, in aprilie ma apuc si eu de scoala C, CE si D apoi dau 2 atestate de ARR si transport persoane pentru autobuz, dupa ce le termin ma bag pe tir dar imi ia vreo 3 luni scoala.

| Dragosalx a răspuns:

Ai auzit dar nu stiu cat de bine ai auzit cu atestatele...In primul rand trebuie sa ai si tu o inclinatie pentru oleaca de mecanica fizica elementara si sa fi stat langa tata cand repara dacialaughing, asta pentru transport marfuri generale, si pentru ca ai luat permisul dupa anul 2007 trebuie sa dai cam 40 intrebari la calculator ca la sala plus in vreo 20 de intrebari unde scrii raspunsul cu cuvintele tale plus in o foaie cu inca 20 test grila...iar daca ai reusit trebuie sa dai traseu cu camionul de scoala cu un inspector ARR care iti pune diverse intrebari in timp ce conduci(in cate exemplare se intocmeste scrisoarea cmr, ce este arimarea, ce documente trebuie sa ai in masina in diverse situatii), pana aici simplu ca buna ziualaughing. Pentru agabaritic trebuie sa dai vreo 30 de intrebari pe calculator fara proba practica, iar pentru ADR 20 de intrebari la calculator pentru colete iar cisterna in vreo 20 de intrebari, ambele fara proba practica! Pentru adr primesti o carte destul de generoasa in paginilaughing, de unde inveti despre fiecare clasa de substante, pericole principale, pericole secundare particularitati, placardarea masinii in functie de compartimente, despre incarcare si descarcare cisterne, despre asezare instinctoarelor in diverse locuri depe masina, despre cum sa stingi un incediu etc! De cand cu incidentul de la mihailesti se cam pune accent la adr, daca nu stii te uiti ca milogul in traista la monitor! Si apoi cand aveti toate plasticele si hartiile in mana nu va baga nimeni in seama pentru ca sunteti incepatori si majoritatea cer 3-5 ani de experienta deoarece au de unde alege! In situatia fericita ajungi sa te angajezi pe la o firma care accepta si incepatori, dupa ce faci o scoala la ei de vreo saptamana pe care trebuie sa o platesti singurel(1000euro) din salariu ce il vei lua in urmatorii 2 ani de contract! Si de aici incepe viata de sofer aia bunalaughing, vii acasa la o luna de zile poate si mai bine, speli hainele la mana prin peco la chiuveta, le usuci la webasto sau prin remorca, de facut un dus seara de seara nici nu se discuta, te obliga sa mergi cu masina la consum si iti calculeaza consumu dupa niste formule inventate de ei iar daca depasesti se opresc bani din salariu etc! Toate astea in urma unei investitii de 2500 de euro ca sa te faci sofer! Cel mai bun D-ul, lucrezi pe un autobuz maxi taxi ceva vii seara acasa bine mersi mananci mancare calda, te culci in liniste fara sa iti mearga frigu de la remorca in cap zi si noapte(vara vorbind, iarna se mai opreste cate odata).Nu poti sa faci sacrificiile astea pentru bani, inainte de toate trebuie sa iti placa soferia! PS: am precizat un numar de intrebari aproximativ pentru atestate, nu mai tin minte numarul exact!

| Justin4u a răspuns:

Cel mai sigur raspuns il ai daca te duci la o scoala de soferi si intrebi un profesor de legislatie rutriera! Daca nu astepti pana pe 02.12 ca atunci am ore si pot sa iti dau un raspuns correct!

| brokergeorge explică (pentru Justin4u):

Ok daca vrei poti sa-mi dai si mie id tau sa vorbim acolo

| Justin4u a răspuns (pentru brokergeorge):

Justinconstantin94 vb pe mess

| marishkanu18 a răspuns:

Pana la 21 de ani nu ai voie D-ul in rest poti avea toate categoriile...