| ferar12 a întrebat:

Am o intrebare! Mi-am verificat azi noxele la masina, mecanicul mi-a zis ca scoate fum prea mult ca fura sau mananca ulei! Stie cineva care e problema si ce trebuie sa fie schimbat sau curatat si care ar fi pretul?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mi se pare normal sa vii pe un forum sa ne intrebi pe noi asta, ca noi nu putem sa-ti fafce revizia masinii, doar sa ne dam cu presuspul, iar pe tine nu te ajuta cu nimic, asta, atata vreme cat nu stii exact care-i problem si piesa stricata.
Pune mecanicul sa repare masina, ca de aceea este mecanic!

| Violleta2022 a răspuns:

Cat priveste pretul reparatiei, tot mecanicul ti-l da, in functie de ce gaseste stricat la masina!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deci ai motor pe benzina, eventual vreun Golf 4.
Dar trebuie sa ghicim noi, cand puneti intrebari in care vreti cauze detaliate, dar voi nu spuneti despre ce masina e vorba, cu ce motorizare.
Oricum, sigur ai ceva pe benzina, iar consumul de ulei este de la ghidurile supapelor (semeringuri), si/sau de la segmenti.
Reconditionarea minima a unui motor in situatia asta, te costa undeva pe la 2000 de lei, asta cu piese de calitate medie, si mecanici platiti la negru. Adica montat segmenti noi, slefuit supape + scaune, si semeringuri noi.

| Panamax a răspuns:

Probabil ai fost la ITP nu la mecanic, ca daca era mecanic iti spunea si ce-i de facut.
Pot fi mai multe cauze.
Dar tu ai observat consum de ulei marit?
Cat trebuie sa completezi intre schimburi?