| sskrillex96 a întrebat:

Salut! Am o întrebare pentru cei care au trecut printr-un accident auto. Am fost fost lovit de un tir din spate când am oprit la întrarea într-un sens giratoriu, șoferul tirului nu a mai putut sa oprească. Acesta a spus ca a fost vina mea ca i-am tăiat față, dar nu a fost asa. Si daca nu ne-am înțeles, eu am fost la politie și am depus plângere. Vreau sa știu ce urmează sa fac acum? A trecut 1 luna și jumătate și nu am primit niciun raspuns

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ca să-i fi tăiat tu fața, ar fi trebuit să fie un drum cu cel puțin două benzi de circulație pe sens, iar tu să fi trecut de pe a doua pe prima fără să semnalizezi. Lucru care ar trebui și dovedit.
Până una-alta, mergi la poliție unde ai declarat accidentul și întreabă care e stadiul dosarului tău.
Dacă se constată că e culpă comună, plătești singur reparația.

| sskrillex96 explică (pentru mihai69):

Erau 3 benzi, si am trecut de pe prima, pe a2a banda.da asta regulamentar, si el era mult în urma încât nici nu l-am văzut. După ce am așteptat la întrare în sens vrei tu 20 de scunde sa zic ca să pot întra, a venit și el și m-a lovit. El venea de pe autostrada, si era si ud asfaltul, si probabil ca nu a mai putut sa opreasca