| vLooM a întrebat:

Am o intrebare pentru cine se pricepe mai bine.

Deci am avut un accident, mai bine zis a intrat un taximetrist in mine si mi-a bulit bara din spate in proportie de 45-50%, are doar o mica crapatura.

Cum imi dau seama daca este originala bara?
Si inca ceva daca imi da asigurarea sa o fac, odata ce mi-a bulit bara si eu vreau sa-mi cumpere bara noua ( in caz ca zic aia ca se poate reface) daca eu cer bara noua ar trebui sa-mi puna bara noua, nu? Daca nu ma inteleg cu cei de la asigurare ma duc la politie nu? + ca nici portbagajul nu merge sa-l deschid!
Si cei de la politie cand am fost atunci mi-au zis ca daca ma inteleg cu taximetristul nu este nevoie sa completez etc la politie.

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Ai 3 variante.
1 sa ceri regie proprie adica iti vor da banii pe reparatie mai putin TVA.
2 sa o repari intr-un service agreat de City si vor plati ei reparatia.(piese turcesti sau sh)reparatie de mantuiala.
3sa o repari la un service autorizat platesti si le trimiti factura sa-ti restituie banii,
Ar trebui sa o vada un tinichigiu sa evalueze paguba.
Daca o faci in regie proprie cumperi o bara sh care este mai buna decat una noua turceasca si mai pui inca 300-400 lei manopera vopsit si reparat pe acolo.
Uita-te sub bara daca este stramba intaritura de metal si daca a afectat panoul din spate. Scoate roata de rezerva si uita-te atent.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu ai de ce sa-ti cumperi bara noua, el este obligat sa ti-o repare!
Daca portbagajul nu se deschide, inseamna ca a fost afectata tot spatele masinii si ai nevoie de o evaluare de la un atelier mecanic autorizat de compania ta de asigurari, care va verifica masina si tot ce a fost afectat si va da o lista cu reparatiile care trebuiesc facute.
Posibil chiar sasiul masinii sa fie afectat si atunci este grav, ca masina este stramba si nu mai merge cum trebuie, in timp tocind cauciuzurile asimetric samd.

Te sfatuiesc sa nu te intelegi cu taximetristul, ca vei ajunge sa scoti din buzunar ca sa repari totul.
Mergi la agentia ta de asigurari si da-le toate informatiile ca sa scoata banii de la agentia de asigurari a taximetristului.

| vLooM explică (pentru Violleta2022):

Pai sincer, nu a avut viteza mare mi.a bulit bara pe spate pe partea dreapta, nu este ceva chiar grav, pot merge cu masina, doar bara si portbagajul este problema, portbagajul nu merge deschis pentru ca este bara putin inauntru si de asta zic eu. Luni ma duc la un city insurance unde ate el asigurare sa vedem care e treaba, nua pricep chiar bine, ma duc cu cineva care tot asa a patit. Oricum o sa ma tin tate, sa verifice tot spatele. Sa.mi zica 100% ce este stticat...

| vLooM explică (pentru Violleta2022):

Https://postimg.cc/image/4xdprc8gd/
https://postimg.cc/image/vig8mwxz1/
https://postimg.cc/image/tqn9s11rh/

deci lovita nu ar fi cine stie ce... dar ma enerveaza ca avea si pasager in dreapta soferul de taxi si nu este atent... asa poate sa te omoare un taximetrist.

| vLooM explică (pentru xerxes1):

Ok, mersi de sfat.

| vLooM explică (pentru xerxes1):

M-am uitat unde ai zis tu, la roata de rezerva este totul in regula, sub bara acolo, este putin stramb dar nu este rau, putin. in rest bara trebuie schimbata, portbagajul nu stiu daca poate sa-i faca ceva, trebuie capota portbagaj nou... Ramane de vazut luni.

| xerxes1 a răspuns (pentru vLooM):

Poate sa-ti dea reparatie la haion si inlocuire bara, inlocuire intaritura spate.
Sa le ceri banii indiferent cum ar fi.Si o repari tu linistit.
De la City o sa-ti intre in cont cam in 30 de zile.Sa ai contul cu tine.
Daca iti ofera peste 2000 de lei este ok.
Ca idee bara spate se poate repara cu aer cald daca vrei sa mai economisesti bani.Nici nu se observa ca a fost lovita.
Iar intaritura poti sa o lasi stramba.Ei o sa-ti dea banii si pentru intaritura.

| vLooM explică (pentru xerxes1):

Problema e ca este si putin crapata bara din spate... nu pot sa merg cu ea crapata, oricum o sa ma tin de ei, chiar daca o fac la el vreau piese din Germania nu turcesti cum ai zis tu sau chinezarii de proasta calitate, si bara originala daca este originala, daca imi poti spune cum aflu daca este originala daca te pricepi happy

| xerxes1 a răspuns (pentru vLooM):

Nu-ti pune nici dracu bara originala.
Am avut dauna de 22.000 lei si au pus sh-uri si turcisme.
A doua oara am cerut banii am pus ce am vrut si mi-au mai si ramas bani.
Bara mea spate arata si mai rau, mi-a reparat-o un prieten la service cu 150 de lei. Juri ca este noua.
Unde este crapata o intareste cu fibra de sticla pe spate o chituieste o vopseste, sudeaza cu plastic urechile rupte etc.
Tu o pui originala si maine se infige altul in tine.

| vLooM explică (pentru xerxes1):

Deci mai bine ma duc luni sa vad cat imi ofera pentru tot de reparat si dupa aia sa ma duc si la firma mea de asigurare sa vad ce zic si ei, ce trebuie reparat si cat ma ajunge in total?

Sau daca eu vreau bara noua, trebuie sa-mi cumpere bara noua, poate mie nu-mi convine sa o intareasca cu fibra de sticla etc?

| xerxes1 a răspuns (pentru vLooM):

Nu ai treaba cu firma ta de asigurare decat daca ai Casco.
Discuti doar cu evaluatorul de la City.
Are un program special pe computer si in 10 minute afla toata suma.
O sa incerce sa-ti bage pe gat un service al vreunui amic de-al lui.

| vLooM explică (pentru xerxes1):

Pana la urma un service pot sa aleg si eu nu? pe mine ma intereseaza sa o faca perfect cum era inainte.

Intrebarea asta o mai am si te las happy

| xerxes1 a răspuns (pentru vLooM):

Poti sa o duci la Opel, platesti tu reparatia si City este obligata prin lege sa-ti restituie banii.
Dar dureaza.
La service-urile agreate de ei te tin incurcat cel putin 30 de zile, te trateaza ca pe un Paria, si o sa se cunoasca ca a fost vopsita, o sa fie alta nuanta.
Cere banii daca vrei sa nu te enervezi.

| xerxes1 a răspuns (pentru vLooM):

Ai 3 variante.
1 sa ceri regie proprie adica iti vor da banii pe reparatie mai putin TVA.
2 sa o repari intr-un service agreat de City si vor plati ei reparatia.(piese turcesti sau sh)reparatie de mantuiala.
3sa o repari la un service autorizat platesti si le trimiti factura sa-ti restituie banii,
Ar trebui sa o vada un tinichigiu sa evalueze paguba.
Daca o faci in regie proprie cumperi o bara sh care este mai buna decat una noua turceasca si mai pui inca 300-400 lei manopera vopsit si reparat pe acolo.
Uita-te sub bara daca este stramba intaritura de metal si daca a afectat panoul din spate. Scoate roata de rezerva si uita-te atent.

| HEDONE a răspuns:

Tot ce este pe asigurare este nou.