| NesyNesy a întrebat:

Salut! Am o intrebare pentru persoanele care se pricep la mecanica.
Am un ford mondeo mk3 break din 2001 si am o problema cu apa di temperatura ei.
Niciodata nu trece de jumatatea "ceasului" sa zic asa iar daca sta pe loc si o las sa creasca cand o accelerez scade din nou.din cate am citit pe net ar fi termostatul blocat pe deschis sau ceva de genul. Eu acum am alta intrebare Ce se poate intampla daca mai folosesc masina pana sa o repar?

2 răspunsuri:
| dolceromania a răspuns:

Se poate bloca termostatul pe închis, ați creste temperatura și arzi garnitura de chiulasa, dacă rămâne pe deschis blocat apa e recirculata incontinuu motorul nu ajunge la o temperatura de lucru normala la care ați creste consumul de combustibil! schimba termostatul e până în 50 lei!

| NesyNesy explică (pentru dolceromania):

Mersi mult de sfat o sa schimb termostatul