| coadadematura a întrebat:

Salut.
Am o intrebare pentru proprietarii de bmw xdrive.
As vrea sa imi achizitionez un F30 xdrive si am auzit ca este necesar sa ai dimensiuni diferite la anvelope fata si spate pentru a nu strica diferentialul/cutia de transfer sau ceva de genul. Imi puteti explica care este problema pentru a nu face vreo greseala?

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Treaba e simpla. Prima si prima data trebuie sa folosesti anvelope trecute in carte, deci omologate sau aflate in COC-ul masinii.
Apoi BMW recomanda la sistemele Xdrive anvelope cu uzura egala si cu o steluta pe ele. "The "star" indicates it's a BMW OE tire that their engineers worked on with the tire manufacturer."

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu trebuie sa ai nimic, masina asa cum vine ea din fabrica este f buna.Ce legatura are scula cu prefectura eu nu vad, adica cauciucu sa defecteze cutia de transfer sau cum so numi.

Aia doara duce miscarea de la transmisie la roti, in rest n-are nici o legatura.
Eu vad Xdrive si toate rotile is la fel, aceleasi dimensiuni.Asa da am vazut masini cum spui tu cu roti mai late pe spate, asta la Mercedes, la Porsche, dar la alea f puternice, dar cauciucu nu are legatura cu transfer case, are legautura cu puterea si aderenta masinii, deci putere mare, trebuie si aderenta.
Is la masinile care trag spatele si alea cum am spus de sute de cai, nu astea de 120 laughing nici la alea de 250 de cai nu is asa.

Plus de asta tu in RO trebuie sa pui pe acea masian exact ce scrie pe act sau ce aveti voi acolo.

Plus cate masini mai sunt asa cu tractiune genul asta, toate au rotile de aceleasi dimensiuni.
Xdrive e bun in RO sau era bun pe vremuri laughing acu cand nu mai ploua, nu mai ninge e in plus ala xdrive, unde pui ca si consuma mai mult.

Xdrive e bun numa in zone unde face ceva, cum am spus ploi frecvente, ninsori, gheata, in rest eu nu as lua asa ceva, consum mai maricel, plus piese in plus, deci probleme in plus pe viitor.

| UserRo10 a răspuns (pentru relian):

Ai grija ca nu poti pune orice anvelope pe Xdrive. Daca nu respecti dimensiunile din COC-ul masinii sau carte imediat rupi in doua cutia de transfer. Te rog mult sa intrii pe Youtube si sa vezi exact cum functioneaza acest sistem si de ce difera constructiv si ingineresc fata de 4 motion, 4matic, quattro, etc

| relian a răspuns (pentru UserRo10):

Nu mai evolua tu mie raspunsurile odata ce spui din povesti ce auzi si tu pe unde mai auzi, pe Youtube.
Eu iti spun ce vad. Vrei sa pui pariu cu mine? Ma duc si iti arat X masini bmw XDrive si iti filmez, toata masina, iti filmez rotile fata/spate sa te lamuresti ca toate is la fel.
Nu stiu ce citesti tu, eu spun ce vad, asa ca scutestema sa mai evaluezi tu ce mesaje dau eu.
Fa bine si raspunde celui care intreaba. Ai vazut sau vezi tu mai multe masini ca mine?
Tu spui din ce ciesti pe unde citesti, eu spun din ce vad, iar eu asta vad, rotile is la fel.
Auzi la tine ce chestii poti spune, caucicuri mai putin late sau late ca si pe fata rupe cutia de transfer in doua laughing esti tare de tot, deci cauciucu ce face, ia barosu, se duce si dai pana sparge transfer case sau ce anume?

Cind te apuci sa faci evaluari, fa bine si explica, asta daca poti sa explici sa arati ceva, dar nu xce spune Dorel, arata ce spune fabrica, asa pe ce spune X si Y nu dau 2 lei.
Vrei sa iti arat poze cu masurile de la roti de la bmw noi sau folosite care is Xdrive?
Deci facem pariu, eu iti pot demonstra. Arata si tu ce afirmi.
Cum functioneaza acel sistem? Functioneazxa ca si la alte masini laughing duce miscarea de la transmisie la roti, aia face, nu se apuca nimeni sa bata cu barosu i masina sa o rupa in 2 asa cum afirmi tu.

| UserRo10 a răspuns (pentru relian):

Hai sa ne intalnim la o ora convenabila la Bavaria auto Bucuresti si sa mergem direct la seful mecanic. Platesc transport si cafeluta

| relian a răspuns (pentru UserRo10):

laughing du-te tu singur fara mine, dai ala 7 cafele nu bea numa tu, cand o sa afli cit de slab esti, o sa fii si mai amarat, cafeaua amara, tu amarit ca gindesti cu altceva.

Am spus ce legatura are un angrenaj cu dimensiunea unei roti ca latime, explica, daca arati ca o roata mai lata pe spate ca pe fata rupe nu stiu ce angreneaje eu ma fac popa laughing

Dar tu te auzi oare cand spui asemenea bazaconii? Roata pe spate, egala ca latime cu cea de pe fata, rupe ce ai spus ca rupe laughing transfer case in doua, bine ca nul rupe in 7, atunci era jale.

Exact acu 2 zile, am parcat linga un mbw, fara sa vreau am vazut ca scria Xdrive 328i, ups zic ia sa vad ce roti are asta, si ma uitai exact toate rotile la fel, aceleeasi dimensiuni fata/spate.

Dar mecanic vorbind cum sa spui asemenea bazaconie ca se rupe madularu daca roata pe spate nu-i mai lata laughing

Am vazut tot in ziua aia si un Mustang, trecuse pe linga mine, cu tobe de alea huruind, de aia ma uitai, zic uite si pe asta, face zgomote si sta pe loc happy: si cand ma uitai avea rotile la spate mai late, dar ala nu-i X drive si nici AWD si nici alte incrucisari, doar ca are motor f mare 5-7 litri, rupe drumu in doua laughing na ca ma luai si eu dupa tine cu ruptul asta in doua, ala da are motor f puternic, de aia au pus cauciucuri mai late la spate, sa ytraga mai tare, cu cit mai late cu atit tractiunea e mai mare.

Asa au si unele Porsche, Mustang, si mai stiu eu care, dar asa vin alea din fabrica.
Si nici una nu-i Xdrive sau AWD zii cum vrei.

Eu zic altceva, pune si sterge balaria aia ce ai scris ca te rid si altii care mai citesc.
Mai asculta si tu la altii care mai stiu cate ceva, lasa mecanicii lu peste prajit.
Vrei sa stii o chestie asa pentru tine? Cei mai slabi mecanici, is cei de la reprezentanta, asta sa stii si tu ca idee, sa retii pe viitor.

Deci tu ma duci la un habarnist? Nu amice, nu-s curios, eu am facut mecanica la scoala, stiu despre ce vorbesc, nu-s curios de mecanicii tai de la bavaria si mai stiu eu de pe mai unde.

Ramii cu ce stii, dar atita timp cit tu nu poti arata cuiva ceva, nu te apuca sa faci tu evaluari in baza ca ce stii tu asa e bine.
Fa bine si arati cand faci evaluare, spui uite aici ce zice fabrica, deci ce spune fabrica, nu ce spune nea Dorel de la Bavaria motor laughing peste prajit

| UserRo10 a răspuns (pentru relian):

Te pupc. Citeste aici https://f10.5post.com/forums/showthread.php?t=807776
Intra si in etka si verifica.

| relian a răspuns (pentru UserRo10):

Amice pentru ultima oara, am spus vina cu ce scrie in carte de mecanica, cu ce spune fabricantul unei masini, nu veni sa imi arati tu mie ce cacaturi vorbesc niste habarnisti pe forumuri laughing pai tu vii cu nea Dorel, pffff hai du-te, prinde viteza ca nu stau sa pierd timpul cu cacaturi de forumuri.

| TraianAnghelPatty a răspuns:

Are semnale din fabrica sau sunt puse separat dupa achizitionare?