| vLooM a întrebat:

Salut, am o intrebare si vreau un raspuns urgent si sigur.

Am 2 cauciucuri 195/65/15 ( pe spate ) si pe fata ( tractiunea o am pe fata) vreau sa pun de 185/65/15 este legalm adica am voie? In caz ca ma opreste politia si se uita chiar daca sunt sanse slabe zic eu, nu am probleme nu? In carte scrie clar ca am voie de 195 si 185 dar nu stiu daca este legal sa am 2 de 195 pe spate si 2 de 185 pe fata, vreau un raspuns sigur, multumesc!

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Este legal, dar le-as inversa, daca ai tractiune fata. Pneurile 195 sunt mai late si ofera aderenta mai buna la acceleratie. In plus, rotile fata genereaza 80-90% din forta de franare a masinii, te-ar avantaja sa ai suprafata de contact cu drumul mai mare pe fata.

1 răspuns:
| funnymind a răspuns:

Din punct de vedere al legislației in vigoare, totul este in regulă. De exemplu, ce ar fi sa faci pană, iar roata de rezervă sa fie diferită, chiar daca dimensiunile sunt trecute in cartea mașinii.
Circulă liniștit. Nu există bază legală pentru amendă, sau alte tâmpenii.