| Lester23 a întrebat:

Salut. Am o masina cu instalatie GPL si vin cu urmatoarele intrebari: de ce in unele statii no name e o oferta in care daca cumperi x litri de gaz, primesti y in plus? Si la cele de brand (rompetrol, lukoil) nu au asa ceva?
Conteaza statia in care alimentezi? Ma gandesc daca iei de la rompetrol sunt sanse mai mari sa fie de calitate si sa nu te fure la litri…
Intreb doar ce mi-am achizitionat o masina pe gpl speciala pentru uber/delivery. Multumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca fiecare statie de petrol are managerul lui si au oferte diferite!
Fiecare isi vind emarfa cum vrea. Este ca la piata, unul are pret foarte mare, altul mai mic, altul daun bonus samd.
Nu-ti convine, mergi mai departe si cumperi de la alta statie.
Benzina de calitate este aia de 98... dai un ban, dar ai calitate!
O masina pe gaz, raamne tot pe gaz, mai puturosica si deh, pe unde gasesti si tu sa alimentezi ca nu toti au gaz.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Raspunsurile le vei afla tot tu, dupa ce conduci mai mult timp cu GPL.
Eu pot sa spun doar ca exista intr-adevar diferente de calitate atat la GPL cat si la ceilalti combustibili, de la o benzinarie la alta.
Dar chestia cu nume mare = calitate garantata, nu o aprob. Eu alimentez cu motorina de la Socar mereu, iar cand trec pe Petrom sau Rompetrol, masina merge mult mai prost.

| relian a răspuns:

Is mici si vor sa isi faca clienti, nu o sa fie asa prea mult timp, asa ca profita daca pretul este mai mic.
Mai de calitate? Gazu e la fel, ce pot aia sa faca e sa bage apa laughing nu stiu daca se poate, dar cum orice e posibil, este si asta o optiune.

Toti cumpara GPL din acelasi loc, pretul difera si fctie de ce cheltuieli face firma respectiva, ori ce profit urmaresti sa scoata.
Poate firmele astea ce spui tu necunoacute, se multumesc cu mai putin, pana isi fac clienti, apoi or sa ridice si ei pretu

| Vântulalb a răspuns:

Probabil vor sa atraga clienti. Nu te teme, nu va tine mult oferta.