| Levente99 a întrebat:

Am o masina de tip vw passat. De cateva zile, poate saptamani, cand pornesc motorul la rece se comporta ciudat. Motorul da sa moara, am incercat sa nu apas pedala de acceleratie, nu moare motorul dar turatia scade la vreo 200-300 si tremura toata masina. Daca accelerez de mai multe ori isi revine si pana nu se raceste motorul nu mai are probleme, pot porni de cate ori vreau ca porneste perfect.
Schimbat: bujii, senzor impulsuri, filtre. Aveam niste bujii negre de ma mir ca mai mergea cu ele.
Ce poate fi problema?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Da, la el ma refeream.
Vezi daca mai ai vreo eroare pe acel senzor.
E posibil sa ai un fir intrerupt, si de acolo sa mai faca problema.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Injectoarele "merg" toate (verificate)?

| Levente99 explică (pentru sierra1):

E benzina, din cate stiu injectoare sunt la diesel.

| sierra1 a răspuns (pentru Levente99):

Alea cu benzină mai nouțe, au injectoare și n-au carburator

| Levente99 explică (pentru sierra1):

Nu e tocmai nou, e din 98'.

| sierra1 a răspuns (pentru Levente99):

Ai ori injectoare ori carburator

| OldSoul a răspuns:

Dupa mine as spune ca ar putea fi de vina senzorul de pozitie al arborelui cotit, insa e doar o banuiala.
Recomandarea mea e sa incepi cu o diagnoza, asta e primul pas pe care trebuie sa-l faci, in functie de erorile primite, vei putea sa mergi exact la cauza problemei, fara alte banuieli, fara alti bani irositi pe alte piese care nu necesita inlocuite.

| Levente99 explică (pentru OldSoul):

Vorbesti despre senzorul de impulsuri asa-i? A fost schimbat, a aparut eroare si l-am schimbat acum vreo 2-3 saptamani.

| OldSoul a răspuns (pentru Levente99):

Da, la el ma refeream.
Vezi daca mai ai vreo eroare pe acel senzor.
E posibil sa ai un fir intrerupt, si de acolo sa mai faca problema.

| Dorian88 a răspuns:

Ai GPL? Daca da, asta e cauza. Daca nu ai GPL, poate fi vorba de bobina de inductie, motorasul pas cu pas...in cele mai fericite cazuri. Ai incercat sa-l opresti atunci cand da sa moara si sa-l pornesti din nou sa vezi daca are aceleasi simptome?

| Levente99 explică (pentru Dorian88):

Nu am gpl, e benzina. Voi incerca sa caut un service pentru diagnoza, cel la care mergeam de obicei are electricianul in concediu, desi a fost verificat odata cu vcds parca si nu era nicio eroare. Dar daca ar fi bobina sau ceva electric presupun ca ar trebui sa faca asa la fiecare pornire, nu doar la rece, dupa cateva ore de stat.