| Mihai27272 a întrebat:

Salut, am o masinuta marca Chatenet ch26, este o masina fratuzeasca cu motor yanmar 0.5 motorina. Prin decembrie cand era frig a inceput sa porneasca dear cand ii dau putina acceleratie si tremura, dupa ceva timp dupa ce o pornesc cu acceleratie tremura putin si dupa se oprea motorul. Am inceput sa o tin putin turata sa se incalzeasca si mergea. Recent a inceput sa moara mai des si acum nu sta deloc fara acceleratie de parca nu are deloc turatie fara acceleratie si scoate mult fum de motorina nearsa. Am fost si i am testat bujiile si injectoarele dar merg bine, i am comandat un filtru de motorina nou si il montez maine. Stiti cumva de la ce poate sa fie problema? (Tin sa precizez ca acum porneste la sfert dar cu acceleratia apasata si tinuta)

1 răspuns:
| Trioda a răspuns:

Salut!
Fa o spalare a injectoarelor.se gaseste la mag Auto.
Daca defectul persista,apeleaza la un atelier de incredere in depistarea defectului,informativ cati kilometri are la bord,sa nu fie si o uzura la segmenti,compresia fiind mai mica decat standardul,deci tot la un atelier Service apelezi,sau daca are interfata pentru Diagnosticare este si mai bine, o diagnosticare iti va semnala cauza.
Si cauta sa nu mai alimentezi aleator cu combustibil, fiind un motoras mic, necesita combustibil de calitate, nu intodeauna OK la toti distribuitorii de combustibil,.

Succes!