| HasuX a întrebat:

Am o mica problema cu Seat-ul meu...tocmai ce am schimbat discuri si placute acum cateva zile, iar astazi am observat ca roata din stanga spate e cam infranta si se incalzeste destul de rau discul pe aceea parte...intrebarea mea e, daca schimb garniturile de la pistonasul etrierului se va rezolva ceva cu blocajul ala?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai trebuie verificat in service specializat daca etrierul culiseaza cum trebuie, adica daca se retrage cand trebuie, daca se poate repara. Desi nu stiu ce sa zic daca merita sa carpesti in loc sa cumperi unul nou, inainte sa ne lamentam ca este de zece ori mai scumpa operatiunea decat sa fie reparat cu acel kit etrier, eu zic ca siguranta este mai importanta decat banii.
Pe de alta parte daca mecanicul recomanda ca nu este aboslut nicio diferenta intre etrier nou si repararea lui, mergi pe varianta mai la indemana.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tu iti faci franele singur, desi nu stii mecanica?
In plus, ai avut etrierul ala in mana, si nu stii daca trebuie curatat, sau nu?
Nu ar trebui sa ai permis.

| xerxes1 a răspuns:

Nu este reglata corect frana de mana.