| IoNuTzZz1997 a întrebat:

Salut, am o motocicleta de teren cu motor de 49 putin mai mica ca una normala ( medie sa zic asa) si as vrea sa ii pun motor de 125cc cu, cutie de viteze. Trebuie sa tin cont de cateva aspecte daca vreau sa schimb motorul? Nu stiti ceva site-uri unde pot sa gasesc motoare de vanzare? am tot cautat dar nu am prea gasit.

2 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Trebuie sa tii cont de faptul ca nu o sa se potriveasca nimic pe ea.Sa presupunem ca modifici cadrul si ti se potriveste un motor cu tot cu cutie, dar ca sa-i pui manerul de ambreiaj, trebuie sa-i scoti o fana, iar problemele ar putea continua.Cel mai bine ii pui set malossi big bore 77cc, si nu te mai complici.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Ce model este scuterul, tau, ma rog motocicleta! Trebuie sa te gandesti ca trebuie sa modifici, comanda frana spate, pe pedala, cat despre comanda ambreiaj, inlocuiesti doar cablul ce o sa-ti comande ambreiajul. Cea mai importanta problema este la sistemul de prindere, trecerea de la un sistem scuter, brat lung sau scurt, la furca pe spate si doua telescoape, altfel nu vad cum sa rezolvi problema. Sfatul meu sincer, mai bine il vinzi si-ti cumperi unu chiar daca va trebui sa mai investesti cativa bani in el!