| IFeelS0Alone a întrebat:

Salut, am o nelamurire... Mi-am cumparat o masina de curand iar fostul proprietar mi-a spus ca dupa ce fac rar-ul facem contractul de vanzare-cumparare. Mentionez ca masina este adusa din Germania si are numere provizorii ( rosii ). Intrebarea mea este daca se poate ce spune fostul proprietar, sa fac rar-ul fara contract de vanzare-cumparare.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La RAR nu ii intereseaza cine este proprietarul masinii.
Acolo se rezuma strict la starea tehnica a masinii, omologari, serii, etc.
RAR nu va completa nimic in cartea de identitate, la rubrica proprietari. Ei doar redacteaza cartea, in partea carecteristicilor. Aia e omologarea autoturismului in sine, verifica masina sa corespunda omologarii date de producator, si transcriu anumite detalii in carte (serii, motor, dimensiune anvelope, greutati/sarcini, etc.
Abia la serviciul de inmatriculari, trebuie sa ai bine pus la punct titlul de proprietar, cu tot cu situatia fiscala si asigurarea.
Cei de la inmatriculari vor scrie proprietarul masinii, in carte, si vor elibera certificatul de inmatriculare.
La RAR se completeaza doar o cerere de activitate, in care trece datele cel care a prezentat masina (oricine ar fi), plus numele beneficiarului, insa acest beneficiar nu prea conteaza. Atat timp cat ai obtinut CIV-ul masinii, oricine are contract de proprietate asupra masinii, si certificat fiscal, o poate trece pe numele sau.

| IFeelS0Alone explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si la numere provizorii este aceeasi procedura?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IFeelS0Alone):

La provizorii ai nevoie de contract. Nu stiu procedura cap-coada.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu asta e problema pe care trebuie sa ti-o pui, ci cum sa platesti tu omologarea unei masini care nu este a ta. Tare ma tem ca vei avea o surpriza dupa, sa iti mai ceara niste bani. Pe care ii vei da, ca sa nu pierzi banii platiti pentru omologare.

| Ensiferum a răspuns:

Se poate face rar-ul indiferent pe cine este masina, La rar poare sa prezinte oricine masina nu doar proprietarul, asa am inmatriculat si eu 2 masini recent, altfel cum ti explici ca birourile de inmatriculari inscrie masini fara sa fi tu prezent acolo? Nu te speria e ok, urmeaza procedura.

| IFeelS0Alone explică (pentru Ensiferum):

Exista asa ceva? Duc masina le ei si ei se ocupa de tot?

| Ensiferum a răspuns (pentru IFeelS0Alone):

In mare da, doar sa mergi tu cu masina la Rar si ei ti-o prezinta, nu ti-o si co duc pana acolo.

| anonimg a răspuns:

Pai cât timp masina este pe numele lui, el trebuie să facă rar-ul, si nu tu.
Tu nu trebuie să investești bani în masina cât timp nu este pe numele tău. Pentru că la rar te costa niste bani.
Probabil proprietarul nu poate să o vândă cu itp-ul expirat (nu sunt sigur de asta).
E bine să rogi pe cineva cunoscător să fie cu tine.
Să nu ai încredere în samsari(cei care se ocupă cu adusul mașinilor din afară)

| IFeelS0Alone explică (pentru anonimg):

Masina este adusa din Germania nu are itp

| OldSoul a răspuns:

Nu e nici o problema.
RAR-ul il poate face si alta persoana in afara proprietarului.
Nu ai nevoie de contracte de vanzare cumparare.

Pentru RAR ai nevoie de:
– act de identitate solicitant;
– cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de către solicitant pe propria sa răspundere, va fi semnată în prezenţa angajatului R.A.R. care efectuează prestaţia);
– documentul de înmatriculare în UE. (Brief mare + Brief mic in cazul tau)

Cat despre contractul de vanzare-cumparare dupa RAR, asa e, in unele localitati fiscalul (contractul de vanzare/cumparare stampilat) se elibereaza doar dupa ce e facut RAR-ul, nu trebuie sa-ti faci griji.