| Alex19892013 a întrebat:

Am o nelamurire sa zic asa... Posed permis de conducere cat. C, CE si as vrea sa imi fac atestatul de MARFURI GENERALE. Cu acest atestat pot sa transport absolut orice (exceptie facand substantele inflamabile)? Am inteles ca este valabil 5 ani, dupa c expira trebuie dat din nou examen teoretic si practic? Se promoveaza greu? Va multumesc!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vei cara orice tip de marfa care nu necesita ADR (gen inflamabil, coroziv, explozibil sau chimic, gabarit depasit). Dupa 5 ani vei sustine doar proba PC - CPC fara proba scrisa (certificat profesional continuu) fara sa dai conducerea si e usor, la teorie o sa copiezi de la unu care sta cu tine in banca si daca vrei il inviti la o bere dupa aia iar la calculator e floare la ureche. Daca de exemplu faci 30 de intrebari bune la PC si 20 bune la scris ai 50 in total si esti admis. La condus vezi ce tip cade, in general sant mai de treaba decat politaii cei de la ARR. Acum sa iti zic de atestate, la ADR marfa periculoasa e explozibil, colete si inflamabil sau cisterna cum vrei sa-i zici; gabarit depasit ca sa transporti excavatoare, buldozere si marfuri care depasesc gabaritul semiremorcii, transport persoane care il scoti daca ai categoria D si marfa cel care il vei da tu, pentru inceput iti recomand sa faci atestatul de marfa si adr pentru colete, cisterna si gabaritul depasit nu le folosesti primii ani.

| HeckerMyNames a răspuns:

Salut! da poti conduce un autocamion cu un atestat de marfuri periculoase si cu atestatul care il ai i n posesia ta...si in legatura su promovarea nu nu se promoveaza geru cateva intrebari si gata

| Alex19892013 explică (pentru HeckerMyNames):

Multumesc mult! Sa te mai intreb ceva ...in privinta serviciului se gaseste greu? Din cate am vazut majoritatea angajatorilor cer intre 1-3 ani de experienta, altii cer minim 1 an pe comunitate.

| mgtow a răspuns (pentru Alex19892013):

Complicat, eu am cautat aproape 2 luni si nici pe duba n-am gasit, sant idioti angajatorii ca cer vechime si noi ar trebui sa le aratam ce insemna sa fi al dracului cand o sa ajunga sa se puna in genunchi ca sa ne angajeze pe viitor si nu vor exista cu vechime in domeniu.

| Alex19892013 explică (pentru mgtow):

Io mi-am gasit ceva zilele astea pe o duba. Saptamana viitoare merg in curasa cu un "colge " si daca o sa imi placa o sa ma angajez aici ca pe tir cam greu pentru un moment. Aici unde urmeaza sa ma angajez e mai "nasol " programul k sunt plecat de miercuri pana duminica prin tara si nu asta ar fi problema, dar nu stiu daca asigura si cazare. Daca ar fi sa dormi in Sprinter inca nu ar fi placut. Sa vedem cum va fi. Bafta tuturor!

| mgtow a răspuns (pentru Alex19892013):

E misto la nivel national pe autoutilitara, daca e firma din Brasov zi-mi si mie un nr de contact ca m-as baga si eu.

| Alex19892013 explică (pentru mgtow):

Firma e din sibiu si vor sa ai domiciliu stabil in Sibiu. Am un prieten in Fagaras si i-am zis de el si nu il accepta straight face.