| Danut172 a întrebat:

Am o problema cu un atv bashan 200cc. De vreo 2-3 săptămâni nu pot tura motorul se îneacă. Bun am schimbat bujia și bobina de inducție am crezut ca astea sunt de vina... Dar tot asa face în turație mica 5-6 mii ture merge dar după moare sau da rateuri. Oare sa fie dereglat carburatorul? Din cuiul pontu? Sa ii dea prea multa benzina? Am un carburator pz27.

7 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mergi la un service autorizat! imi este ult prea greu ca sa iti explic etapele de verificare/control si apoi metodele de remediere, pas cu pas, in functie de defectiunile constatate

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Benzina intra prin jigler, nu are treaba cuiul pontu. Eu zic ca este crăpat furtunul care duce la filtru de aer (dacă are) poate sa aibă și mizerie în carburator sau poate ca i s-a slăbit relantiul

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

Tu ai invatat mecanica auto la orele de gastronomie!? esti constient de absurditatea raspunsului tau? laughing laughing laughing

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am vorbit din ceea ce am pățit cu atv-ul meuwinking

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

Stii care este rolul cuiului-pontosi ce simptome apar, in functie de tipul de functionare defectuasa a acestuia? eu sunt ferm convins ca nu stii!

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cuiul pontu este cel dîn carburator care face legătura cu cablul acceleratiei

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

Gresesti! dar ai suficient timp sa studiezi! nu iti fac o vina pentru confuzia ta. citeste si invata despre componentele carburatorului, rolul si functionarea fiecarei componente, defectiuni si remedieri.
Bata deasa si mult succes!