| Busy95 a întrebat:

Salut, am o problema, de aceasta data este vorba despre mașină, chiar nu mai știu ce sa fac și ce sa cred, am un Opel astra h 1.6 benzina din 2005, câteodata nu tot timpul pățesc asta, bag cheia în contact și nu se întâmplă absolut nimic, nu se aude cum învârte electromotorul deloc. Tin sa menționez ca electromotorul e nou, l-am schimbat eu, 4 zile a durat și din noua aceeași problema, dacă vreau sa pornesc mașină trebuie sa scot cheia din contact și sa blochez ușa și după sa o deblochez și pornește, oare sa fie din imobilizator, ca am pus-o te tester și nu îmi arata nici o eroare pe imobilizator. Alții spun ca am ceva scurt pe ea, alții spun ca poate nu-mi face masa undeva bine.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se aprinde tot bordul? Se stinge cheia service?
Cu ce aparatura ai facut diagnoza? ELM327 de exemplu citeste doar 3 erori de la motor, nu se numeste diagnoza.

| Busy95 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da se stinge și cheia service și tot eu de când o am nu i-am făcut nici o diganoza nici nimic, și după ce pornește nu rămâne nici un martor aprins in bord

| Adrian5575 a răspuns:

Incearca cu cheia de rezerva si vezi daca e vreo diferenta. Daca nu citeste cheia, nu da comanda de start. Daca nu ai cheie de rezerva, schimba bateriile la cheia pe care o folosesti acum. Dupa ce faci treaba asta, daca nu se rezolva, mergi sa verifici contactul si imobilizatorul.

| Busy95 explică (pentru Adrian5575):

Am doua chei la mașină am sa încerc asa cum ai spus, eu tot timpul o pornesc cu cheia tip briceag, am sa încerc sa o pornesc mâine și restul timpului cu cheia cealaltă, sa vad dacă este vreo diferenta. Ca baterie nu are cum sa fie am verificato

| Adrian5575 a răspuns (pentru Busy95):

Am patit-o si eu. La aparat iti da ca bateria are 3 volti, dar telecomanda nu merge cum trebuie. Daca porneste bine cu cheia de rezerva, schimba bateriile la cheia pe care o folosesti de obicei.

| Busy95 explică (pentru Adrian5575):

Oke main am sa incerc sa fac asta sa schimb baterile la telecomanda.si am sa văd după daca e un rezultat sau nu

| 4Lucian a răspuns:

Salut! Cu acestă problema ma confrunt si eu acum. Te rog frumos, Imi poti spune cum ți-ai reparat masina?