| Mkeynes a întrebat:

Salut, am o problema grava.
Am un fiat grande punto din 2007 si azi s-a intamplat sa am probleme cu servodirectia.
Adica pornesc masina si volanul merge foarte greu pana prinde viteza.
Dupa aceea in mers volanul merge cat de cat bine.
Dar dupa ce incetinesc o ia de la capat trag de el in stanga si in dreapta de zici ca e blocat.
Oare ce sa fie? Lichid avea inauntru

9 răspunsuri:
| Claudiu1009 a răspuns:

Vezi sa nu fie pompa de servo defecta. Pune mașina pe un tester

| Daniel323 a răspuns (pentru Claudiu1009):

Pentru inceput trebuie verificata pompa daca baga 100bar. Asta se poate face doar intr-un altelier mecanic cu un manometru clasic.

| Mkeynes explică (pentru Daniel323):

Inca mai merge sa conduc cu ea? 2 zile? Tin sa mentionez cand pleaca dupa loc volanul merge normal

| Daniel323 a răspuns (pentru Mkeynes):

Poti sa mergi cat vrei.

| Mkeynes explică (pentru Daniel323):

Da dar imi e sa nu se blocheze volanul de tot sa fac buff

| Daniel323 a răspuns (pentru Mkeynes):

O sa mearga putin mai greu cand se strica de tot.

| Mkeynes explică (pentru Daniel323):

S-ar putea sa fie si bateria slabita fiind servodirectie electrica
Cineva a spus asta

| orph3us20 a răspuns:

Deschide capota si verifica daca cureaua de la pompa servo nu e rupta! Asta e cea mai ieftina varianta. :-)

| Mkeynes explică (pentru orph3us20):

Dar daca era rupta de de inca merge volanul cand am viteza
App unde pot sa vad unde este situata cureaua